REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć profil na PUE ZUS krok po kroku?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Profil na PUE ZUS jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać bon turystyczny. Podpowiadamy jak krok po kroku założyć konto w systemie. Co istotne, można to zrobić na kilka sposobów.

Krok 1. Zdecyduj, w jaki sposób założysz profil w PUE ZUS

Rejestracji w systemie PUE ZUS można dokonać za pomocą:

REKLAMA

  • profilu zaufanego lub login.gov.pl;
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  • bankowości elektronicznej.

Obecnie z PUE ZUS współpracują banki: PKO Bank Polski (iPKO, Inteligo) BOŚ Bank, Millenium, Citi handlowy, ING Bank Śląski.

Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS. W takiej sytuacji wymagana będzie dodatkowa wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu potwierdzenia danych. Powinna się ona odbyć w ciągu 7 dni od rejestracji. Do oddziału należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Krok 2. Przygotuj dane, ustal hasło

W formularzu rejestracyjnym zostaniemy poproszeni o podanie takich danych jak: imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, e-mail. Nieobowiązkowo wpisuje się numer telefonu komórkowego.

Przedsiębiorcy, korzystający z rejestracji Dla przedsiębiorców wpisują również obowiązkowo numer NIP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku rejestracji za pomocą profilu zaufanego, login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej część danych uzupełni się automatycznie, nie można ich zmienić.

Jednym z kroków niezbędnych przy rejestracji jest zdefiniowanie hasła do PUE. Hasło nie powinno składać się z imienia, nazwiska, oraz daty urodzenia. Należy użyć minimum 8 znaków, w tym wielkiej litery, małej litery, cyfry oraz znaku specjalnego.

Krok 3. Wejdź na stronę www.zus.pl

Aby założyć profil na PUE ZUS, należy wejść na stronę https://www.zus.pl/ i wybrać zakładkę Zarejestruj się w PUE.

PUE ZUS Zarejestruj się

Infor

W PUE ZUS mogą zarejestrować się nie tylko osoby fizyczne, ale przykładowo również spółki, stowarzyszenia czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Mamy zatem do wyboru 3 sposoby rejestracji:

  • Dla Ciebie
  • Dla przedsiębiorców
  • Dla firm
PUE ZUS sposób rejestracji

Infor

Krok 4. Wybierz odpowiednią opcję rejestracji

Osoby, które posiadają:

  • profil zaufany mogą wybrać opcję TWÓJ PROFIL ZAUFANY, a następnie zalogować się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail; możliwe jest także logowanie przy pomocy banku lub innego dostawcy;
  • kwalifikowany podpis elektroniczny mogą wybrać opcję TWÓJ KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY; po przekierowaniu na stronę rejestracji należy umieścić kartę w czytniku kart kryptograficznych i kliknąć PODPISZ OŚWIADCZENIE; następnie wybrać swój kwalifikowany podpis elektroniczny i podać do niego PIN;
  • bankowość elektroniczną mogą wybrać opcję TWOJA BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA, a następnie kliknąć logo swojego banku;
  • e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną) mogą wybrać opcję LOGIN.GOV.PL, a następnie dokonać wyboru narzędzia do logowania e-dowodem (smartfon z modułem NFC i aplikacją mobilną eDO App lub czytnik NFC podłączony do komputera).

Krok 5. Wprowadź dane i zarejestruj profil

Kolejnym etapem po wprowadzeniu danych jest zapoznanie się z regulaminem, który należy zaakceptować. Wymagana jest też zgoda dotycząca danych. Opcjonalnie można zaznaczyć zgodę na otrzymywanie informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych i bieżącej działalności ZUS. Konieczne jest też potwierdzenie Nie jestem robotem.

Na końcu klikamy przycisk ZAREJESTRUJ PROFIL.

W oknie, które wyświetli się po pomyślnej rejestracji znajdzie się m.in. login, który zostanie przesłany również na adres e-mail podany przy rejestracji.

Jeżeli zakładaliśmy profil za pomocą formularza, a nie za pośrednictwem profilu zaufanego, login.gov.pl, bankowości elektronicznej czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to w ciągu 7 dni powinniśmy udać się do oddziału ZUS, aby potwierdzić rejestrację.

ZUS udostępnia listę swoich placówek na stronie https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe

Warto pamiętać, iż na wizytę w placówce można umówić się wcześniej przez Internet.

Zobacz więcej: Chcesz umówić wizytę w ZUS? Zrób to przez Internet!

PUE ZUS – ważne informacje

  1. Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) jest narzędziem, które ma ułatwiać dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki PUE można m.in. przeglądać dane zgromadzone w ZUS czy składać wnioski.
  2. W PUE ZUS powinny zarejestrować się nie tylko osoby korzystające z bonu turystycznego, ale również podmioty, które oferują wypoczynek opłacany bonem. Za pośrednictwem systemu będzie można wpisać się na listę przedsiębiorców turystycznych, rozliczających płatności bonem.
  3. Profil zakładany jest dla osoby fizycznej. W przypadku firm po użyciu opcji Dla Ciebie należy zgłosić się do placówki ZUS, aby uzyskać dostęp do profilu firmy.
  4. Do PUE ZUS można zalogować się za pomocą loginu i hasła. Nie jest to jedyny sposób logowania. Można to bowiem zrobić również za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, bankowości elektronicznej.
  5. Jeśli podczas logowania 3 razy zostanie podane błędne hasło, to system automatycznie zablokuje profil. Samodzielnie można go odblokować za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w placówce ZUS lub kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Wioleta Matela-Marszałek

Polecamy serwis: ZUS

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA