REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć profil na PUE ZUS krok po kroku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Profil na PUE ZUS jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać bon turystyczny. Podpowiadamy jak krok po kroku założyć konto w systemie. Co istotne, można to zrobić na kilka sposobów.

Krok 1. Zdecyduj, w jaki sposób założysz profil w PUE ZUS

Rejestracji w systemie PUE ZUS można dokonać za pomocą:

REKLAMA

  • profilu zaufanego lub login.gov.pl;
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  • bankowości elektronicznej.

Obecnie z PUE ZUS współpracują banki: PKO Bank Polski (iPKO, Inteligo) BOŚ Bank, Millenium, Citi handlowy, ING Bank Śląski.

Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego czy możliwości rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej również mogą zarejestrować się w PUE ZUS. W takiej sytuacji wymagana będzie dodatkowa wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu potwierdzenia danych. Powinna się ona odbyć w ciągu 7 dni od rejestracji. Do oddziału należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Krok 2. Przygotuj dane, ustal hasło

W formularzu rejestracyjnym zostaniemy poproszeni o podanie takich danych jak: imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, e-mail. Nieobowiązkowo wpisuje się numer telefonu komórkowego.

Przedsiębiorcy, korzystający z rejestracji Dla przedsiębiorców wpisują również obowiązkowo numer NIP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku rejestracji za pomocą profilu zaufanego, login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej część danych uzupełni się automatycznie, nie można ich zmienić.

Jednym z kroków niezbędnych przy rejestracji jest zdefiniowanie hasła do PUE. Hasło nie powinno składać się z imienia, nazwiska, oraz daty urodzenia. Należy użyć minimum 8 znaków, w tym wielkiej litery, małej litery, cyfry oraz znaku specjalnego.

Krok 3. Wejdź na stronę www.zus.pl

Aby założyć profil na PUE ZUS, należy wejść na stronę https://www.zus.pl/ i wybrać zakładkę Zarejestruj się w PUE.

PUE ZUS Zarejestruj się

Infor

W PUE ZUS mogą zarejestrować się nie tylko osoby fizyczne, ale przykładowo również spółki, stowarzyszenia czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Mamy zatem do wyboru 3 sposoby rejestracji:

  • Dla Ciebie
  • Dla przedsiębiorców
  • Dla firm
PUE ZUS sposób rejestracji

Infor

Krok 4. Wybierz odpowiednią opcję rejestracji

Osoby, które posiadają:

  • profil zaufany mogą wybrać opcję TWÓJ PROFIL ZAUFANY, a następnie zalogować się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail; możliwe jest także logowanie przy pomocy banku lub innego dostawcy;
  • kwalifikowany podpis elektroniczny mogą wybrać opcję TWÓJ KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY; po przekierowaniu na stronę rejestracji należy umieścić kartę w czytniku kart kryptograficznych i kliknąć PODPISZ OŚWIADCZENIE; następnie wybrać swój kwalifikowany podpis elektroniczny i podać do niego PIN;
  • bankowość elektroniczną mogą wybrać opcję TWOJA BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA, a następnie kliknąć logo swojego banku;
  • e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną) mogą wybrać opcję LOGIN.GOV.PL, a następnie dokonać wyboru narzędzia do logowania e-dowodem (smartfon z modułem NFC i aplikacją mobilną eDO App lub czytnik NFC podłączony do komputera).

Krok 5. Wprowadź dane i zarejestruj profil

Kolejnym etapem po wprowadzeniu danych jest zapoznanie się z regulaminem, który należy zaakceptować. Wymagana jest też zgoda dotycząca danych. Opcjonalnie można zaznaczyć zgodę na otrzymywanie informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych i bieżącej działalności ZUS. Konieczne jest też potwierdzenie Nie jestem robotem.

Na końcu klikamy przycisk ZAREJESTRUJ PROFIL.

W oknie, które wyświetli się po pomyślnej rejestracji znajdzie się m.in. login, który zostanie przesłany również na adres e-mail podany przy rejestracji.

Jeżeli zakładaliśmy profil za pomocą formularza, a nie za pośrednictwem profilu zaufanego, login.gov.pl, bankowości elektronicznej czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to w ciągu 7 dni powinniśmy udać się do oddziału ZUS, aby potwierdzić rejestrację.

ZUS udostępnia listę swoich placówek na stronie https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe

Warto pamiętać, iż na wizytę w placówce można umówić się wcześniej przez Internet.

Zobacz więcej: Chcesz umówić wizytę w ZUS? Zrób to przez Internet!

PUE ZUS – ważne informacje

  1. Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) jest narzędziem, które ma ułatwiać dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki PUE można m.in. przeglądać dane zgromadzone w ZUS czy składać wnioski.
  2. W PUE ZUS powinny zarejestrować się nie tylko osoby korzystające z bonu turystycznego, ale również podmioty, które oferują wypoczynek opłacany bonem. Za pośrednictwem systemu będzie można wpisać się na listę przedsiębiorców turystycznych, rozliczających płatności bonem.
  3. Profil zakładany jest dla osoby fizycznej. W przypadku firm po użyciu opcji Dla Ciebie należy zgłosić się do placówki ZUS, aby uzyskać dostęp do profilu firmy.
  4. Do PUE ZUS można zalogować się za pomocą loginu i hasła. Nie jest to jedyny sposób logowania. Można to bowiem zrobić również za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, bankowości elektronicznej.
  5. Jeśli podczas logowania 3 razy zostanie podane błędne hasło, to system automatycznie zablokuje profil. Samodzielnie można go odblokować za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w placówce ZUS lub kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Wioleta Matela-Marszałek

Polecamy serwis: ZUS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Stracisz prawo jazdy od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

REKLAMA

Darowizna lub spadek? Wprowadzają w błąd, a później słono za to płacimy

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

REKLAMA

1 maja i tyle pytań: Co to za święto? Czy 1 maja wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa?

1 maja i tyle pytań: co to za święto? Czy 1 maja jest wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa? Czy 1 maja to święto kościelne? Skąd się wzięło święto 1 maja? Warto znać odpowiedzi na powyższe pytania, ale warto też w tym szczególnym momencie zgłębić istotę pracy zawartą Konstytucji RP ale i poznać bliżej podstawowe zasady prawa pracy. Może to też dobry czas, żeby poprosić o podwyżkę, czy też po prostu dać ją pracownikom.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

REKLAMA