Urząd do Spraw Cudzoziemców
REKLAMA
REKLAMA
Status uchodźcy
Cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu:
REKLAMA
- rasy,
- religii,
- narodowości,
- przekonań politycznych lub
- przynależności do określonej grupy społecznej
nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju. Status uchodźcy nadaje się także małoletniemu dziecku cudzoziemca, który uzyskał status uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, urodzonemu na tym terytorium.
Cudzoziemcowi udziela się ochrony uzupełniającej, w przypadku gdy powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy przez:
- orzeczenie kary śmierci lub wykonanie egzekucji,
- tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie,
- poważne i zindywidualizowane zagrożenie dla życia lub zdrowia wynikające z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji międzynarodowego lub wewnętrznego konfliktu zbrojnego
- i ze względu na to ryzyko nie może lub nie chce korzystać z ochrony kraju pochodzenia.
Wnioski o nadanie statusu uchodźcy rozstrzyga w pierwszej instancji Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zobacz: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Kto może zostać objęty pomocą?
Pomocą socjalną może zostać objęty każdy cudzoziemiec, który złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy z wyjątkiem sytuacji, w których:
- korzysta on z ochrony uzupełniającej,
- posiada zgodę na pobyt tolerowany;
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich;
- przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
- przebywa w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia;
- jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Jak wygląda procedura otrzymania zezwolenia na osiedlenie dla cudzoziemca spoza UE?
Cudzoziemiec spoza UE składa wniosek o zezwolenie na osiedlenie do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Wojewoda wydaje decyzję. W razie decyzji negatywnej wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Cudzoziemiec na to odwołanie ma 14 dni. Jeżeli decyzja Szefa USC będzie negatywna, wnioskodawcy przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Na jej złożenie cudzoziemiec ma 30 dni.
Zobacz serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat