Jak zgłosić się po pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Zakres kontroli
PIP kontroluje pracodawców co do wywiązywania się z takich obowiązków jak wypłata wynagrodzenia, przestrzeganie czasu pracy, urlopy wypoczynkowe, ochrona praw kobiet, zatrudnionych osób niepełnosprawnych i młodocianych, a także kontrola standardów wynikających z bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektorzy zajmują się również badaniem wypadków przy pracy.
REKLAMA
Jak pracownik może uzyskać pomoc prawną od PIP?
Pracownik, którego prawa są łamane może złożyć skargę na swojego pracodawcę. Przed złożeniem skargi warto uzyskać pomoc prawną. Darmową pomoc prawną z zakresu prawa pracy oferuje Państwowa Inspekcja Pracy za pośrednictwem swoich okręgów i oddziałów terenowych.
Zobacz: Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie
Państwowa Inspekcja Pracy w Biuletynie Informacji Publicznej wskazuje okręgowe inspektoraty oraz ich oddziały terenowe, które udzielają bezpłatnych porad w zakresie prawa pracy. Dostęp do tych informacji po kliknięciu w link TUTAJ
Skarga do PIP
Skargę można złożyć zarówno osobiście jak i za pomocą poczty, faksu, jak również poczty elektronicznej. Państwowy Inspektorat Pracy ma określone terminy na powzięcie kontroli i najpóźniej po 30 dniach od złożenia skargi osoba skarżąca jest powiadamiana o wynikach kontroli.
Zobacz serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA