Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Emilia Amielanczyk
rozwiń więcej

ETPCz jest międzynarodową instytucją, która rozpoznaje skargi dotyczące naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Osobą uprawnioną do wniesienia skargi do Trybunału jest osoba fizyczna, której naruszenie praw dotyczy bezpośrednio i osobiście. ETPCz rozstrzygać może jedynie w kwestiach dotyczących przepisów zawartych w Konwencji, nie ma uprawnień do unieważnienia orzeczeń organów państwowych, nie może też w żaden sposób interweniować w sprawie przed państwowymi instytucjami.

Czego dotyczy skarga?

Skarga złożona do Trybunału nie może być skierowana przeciwko innej osobie fizycznej, czy prywatnym organizacjom. Może ona dotyczyć jedynie działania bądź zaniechania władz publicznych.

Jej rozpatrzenie nastąpi, jeżeli skarżący wyczerpał wszystkie środki prawne dostępne w jego państwie, a od ostatecznej decyzji nie minęło 6 miesięcy. Termin ten zostaje przerwany przez skierowanie do Trybunału pierwszego listu, który nawet w ogólny sposób nakreśli stan faktyczny.

Pismo kierowane do ETPCz powinno być w języku angielskim lub francuskim. Jednakże, jeśli sprawia to skarżącemu trudność, może napisać skargę w języku ojczystym.

Początkowo odpowiedzi otrzymywać można w swoim języku, ale w dalszym etapie rozpatrywania skargi będą one udzielane w językach urzędowych Trybunału.

Nie jest możliwe telefoniczne złożenie skargi. Można przesłać ją drogą pocztową na adres:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F–67075 STRASBOURG CEDEX.

Kancelaria Trybunału odpowiadając na pierwszy list skarżącego poinformuje o założeniu akt sprawy oraz poprosi o ewentualne uzupełnienie przesłanych dokumentów. Następnie należy odesłać wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od pierwszego listu otrzymanego z Kancelarii.

Brak odpowiedzi będzie równoznaczny z utratą zainteresowania dalszego prowadzenia sprawy, czego skutkiem będzie zniszczenie akt sprawy.

Skarga powinna zawierać opis stanu faktycznego wraz ze wskazaniem zarzutów, sprecyzowanie, które przepisy Konwencji zostały w opinii skarżącego naruszone, opis wykorzystanych do tej pory środków prawnych, a także listę poszczególnych decyzji, które w sprawie zostały wydane wraz z określeniem daty i organu, który decyzję wydał. Należy również przesłać kopie tych dokumentów pamiętając o tym, iż nie będą one zwrócone.

Formularz skargi powinien zostać podpisany przez skarżącego bądź jego pełnomocnika.

Możliwe jest zachowanie anonimowości, o ile Trybunał stwierdzi, iż są ku temu ważne powody. Wszystkie dokumenty są dostępne dla osób trzecich. Jednakże Prezes może postanowić inaczej w ściśle określonych okolicznościach.

W momencie składania skargi nie jest wymagane reprezentowanie skarżącego przez pełnomocnika, ale w dalszym etapie, kiedy wymiana dokumentów toczyć się będzie w języku angielskim czy francuskim, potrzebna jest reprezentacja adwokata (z pewnymi wyjątkami).

Wszystkie materiały przesyłane z Kancelarii Trybunału powinny być wówczas przekładane skarżącemu przez jego prawnika. Pełnomocnictwo powinno zostać dołączone do formularza skargi.

Zero opłat sądowych!

W dalszym etapie rozpatrywania skargi, gdy Trybunał zwraca się do rządu o zajęcie stanowiska, skarżący może ubiegać się o udzielenie bezpłatnej pomocy prawnej w sytuacji, gdy nie ma wystarczających środków własnych. Sprawa rozpatrywana jest bez pobierania opłat sądowych.

Źródło: Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...