Trzeba jednak pamiętam o tym, że zwiększenie uprawnień przedsiębiorców telekomunikacyjnych może oddziaływać na prawo własności, a uzgodnienie konsensusu z energicznymi operatorami wcale nie musi być takie łatwe dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 30 powołanej ustawy - właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, który doprowadził publiczną sieć telekomunikacyjną do nieruchomości, dostęp do budynku, miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable doprowadzone do lokalu w tym budynku w celu zapewnienia telekomunikacji.
Również właściciel istniejącej kanalizacji kablowej usytuowanej na nieruchomości lub w budynku jest obowiązany udostępnić tę kanalizację przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, który nie ma możliwości korzystania z innej istniejącej kanalizacji kablowej, w celu zapewnienia telekomunikacji. Ustawa wskazuje jedynie ogólnie, że warunki dostępu określa umowa zawarta między przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a odpowiednio właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą nieruchomości, właścicielem istniejącej kanalizacji kablowej lub właścicielem kabla doprowadzonego do budynku lub rozprowadzonego w budynku.
Podobne powinności dotyczą również właściciela na którego nieruchomości jest przyłącze, lecz nie jest ono odpowiednie. Zgodnie z art. 31 ustawy - jeżeli nieruchomość lub jej część zajmowana przez użytkownika końcowego nie posiada przyłączenia do sieci telekomunikacyjnej, odpowiadającego potrzebom użytkownika końcowego, właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty nieruchomości, osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub zarządca nieruchomości, nie może odmówić, z wyjątkiem przypadków wynikających z przepisów prawa, instalacji, utrzymania lub wymiany zewnętrznej instalacji telekomunikacyjnej. Ustawa precyzuje przy tym, że w przypadku braku odmiennych ustaleń pomiędzy stronami - prace instalacyjne, utrzymanie i wymiana zewnętrznej instalacji telekomunikacyjnej odbywają się na koszt przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.
Odmowa udostępnienia nieruchomości dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego może być wyegzekwowana na drodze postępowania sądowego.
Z drugiej jednak strony ustawa stanowi również poważny argument do walki z nieuczciwymi spółdzielniami i zarządcami, którzy ograniczają dostęp do części wspólnych nieruchomości, eliminując w ten sposób konkurencję na rynku. W takim wypadku operator telekomunikacyjny może wystąpić o rozstrzygnięcie do Prezesa UKE, który zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne może w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ukarać winnego ograniczenia konkurencji i dostępu do usług telekomunikacyjnych karą pieniężną w wysokości do 3 % przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.