Jaką formę księgowości najlepiej wybrać ?
REKLAMA
REKLAMA
Stosowanie pełnej lub uproszczonej księgowości to jeden z podstawowych dylematów przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją działalność. Każda z opcji ma swoje dobre i słabe strony, a jej wybór musi być starannie przemyślany i dopasowany do specyfiki przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Czym jest uproszczona księgowość?
REKLAMA
Maciej Paraszczak z Biur Rachunkowych Meritoros tłumaczy : „Uproszczoną księgowość stanowią proste sposoby obliczania podatku. Pełna księgowość, oprócz tych wyliczeń, służy do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Pierwsza metoda informuje nas o dochodach w rozumieniu ustawodawców oraz jaki podatek należy zapłacić. Druga nie tylko sygnalizuje o wysokości zysku, ale również gdzie dokładnie są pieniądze firmy”.
Można powiedzieć, że jest to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, opracowany przez Państwo do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Jej głównym celem jest obliczanie podatku. Wyróżniamy trzy podstawowe formy tej metody: karta podatkowa, ryczałt ewidencjowany i książka przychodów i rozchodów.
Karta Podatkowa
Karta podatkowa jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu stałej, określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty jest zależna od ilości mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności.
Ryczałt ewidencjonowany
Ryczałt ewidencjonowany jest obwarowany wieloma limitami. Jest to uproszczona forma płacenia podatku, która polega na płaceniu określonej stawki zależnej tylko od przychodu z pominięciem kosztów. Pozytywną cechą jego cechą jest to, że stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku. Płatności jednak wynikają z wielkości sprzedaży - niezależnie, czy firma odniosła zysk.
Zobacz: Winiety w opinii NIK-u
Książka przychodów i rozchodów
Książka przychodów i rozchodów stanowi dość prostą i popularną metodę. Polega na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy.
Zdaniem Macieja Paraszczaka funkcja ta jest tania i mało skomplikowana. Nie mówi jednak nic o stanie firmy, informuje jedynie o wysokości podatku.
Zobacz: Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego?
Co to jest pełna księgowość?
Jest rozbudowanym i precyzyjnym sposobem ewidencji zdarzeń gospodarczych, służącym do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu.
Ewidencjonuje się każdą złotówkę, która przepływa przez firmę np. wpływy do kasy, uszkodzenie towaru, przelewy z banku, zaciągnięcie kredytu, zapłaty za towar czy też wzięcie towaru z odroczoną płatnością, itp. Rejestrowane są tu także operacje bezgotówkowe, mogące mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych np. w postaci utraty wartości środka trwałego lub groźby wypłaty odszkodowania, itp.
Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?
Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na formę prowadzenia działalności, którzy przekroczyli próg – określony na 1,2 mln EUR przychodów netto.
Pomaga ona efektywnie zarządzać organizacją. Jednak, z racji swojego sformalizowania i skomplikowania potrafi być obciążeniem dla małych przedsiębiorstw. Księgowość ta zapobiega skutecznie między innymi sytuacjom wprowadzania inwestora w błąd lub wyłudzenia kredytu.
Źródło: Biura Rachunkowe Meritoros
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat