Egzekwowanie prawa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze łatwiejsze
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektywa została przyjęta dzięki wycofaniu przez Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy poprawki dotyczącej tzw. „tabel zbieżności”, które były jedną z kwestii spornych między PE i Radą.
REKLAMA
W przeddzień głosowań w Parlamencie Europejskim do deputowanych apelował w imieniu Rady UE minister Cezary Grabarczyk: „Ta dyrektywa to wyraz troski o bezpieczeństwo naszych obywateli-użytkowników ruchu drogowego. I bardzo ważne jest, aby ten kompromis, to porozumienie, które tak trudno było wypracować w trilogu został doprowadzony do szczęśliwego końca”.
Było to pierwsze wystąpienie ministra Cezarego Grabarczyka, jako reprezentanta Rady UE, po objęciu przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej.
Minister zachęcał, aby ze względów proceduralnych nie zaprzepaścić wypracowanego w trilogu kompromisu. Przekonywał, że polska Prezydencja będzie dążyła do rozstrzygnięcia kwestii tabel zbieżności w sposób całościowy.
Zobacz: Szybciej zarejestrujesz samochód
REKLAMA
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającej ułatwienia w transgranicznym egzekwowaniu prawa dotyczącego bezpieczeństwa drogowego ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego na terenie UE. Wprowadzenie nowych przepisów umożliwi ściganie przestępstw i wykroczeń drogowych niezależnie od tego, w jakim państwie UE zostały one popełnione i niezależnie od tego, w jakim państwie zarejestrowany jest pojazd, z udziałem którego doszło do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
Nowe regulacje, oprócz wprowadzenia narzędzi do skutecznego egzekwowania prawa pełnić będą rolę prewencyjną, skutkującą wzrostem świadomości kierowców poruszających się po terenie UE o nieuchronności kary za naruszenie prawa w każdym z państw członkowskich.
Dyrektywa przewiduje dla państw członkowskich 2-letni okres na transpozycję przepisów dyrektywy do krajowego porządku prawnego.
MI/AS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat