REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 16 czerwca 2011 roku Senat zgodził się na wykreślenie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych mówiącego o działaniu na szkodę spółek. Budził on wiele kontrowersji, ponieważ był nieprecyzyjny i pozwalał organom ścigania na zbyt daleko idącą uznaniowość.

REKLAMA

O likwidację tego zapisu wielokrotnie apelował Business Centre Club. Współpraca, która wywiązała się podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie BCC, 7 lutego br. z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w krótkim czasie doprowadziła do przyjęcia korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Podczas majowego spotkania członków BCC z ministrem Kwiatkowskim, prezes BCC Marek Goliszewski oficjalnie zaapelował o usunięcie art. 585. Na wniosek ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała opinię, z której wynikało, że art. 585 Ksh powinien zostać w ogóle zniesiony. Z tą opinią zgodzili się posłowie z sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Kodyfikacyjnej, a później Sejm i Senat.

REKLAMA

O planowanych zmianach poinformował podczas uroczystości wręczenia Diamentów do Statuetki Lidera Polskiego Biznesu BCC 15 czerwca minister sprawiedliwości  Krzysztof Kwiatkowski. – Prezes Marek Goliszewski mówił dziś o takich cechach i przymiotach, które muszą być obecne w Państwa działalności gospodarczej: o walce, treningu, pracy, o zwycięstwie, o duszy wojownika. Mam nadzieję, że rząd, który wraz z ministrem Jackiem Rostowskim tutaj reprezentujemy, zrobi wszystko żeby prowadzenie biznesu w Polsce nie było walką, żebyście Państwo nie musieli mieć duszy wojownika, a tylko przedsiębiorcy. Żeby nie trenowały was urzędy w relacjach przedsiębiorca –administracja rządowa, żebyście odnotowali sukces gospodarczy. I mogę tylko powiedzieć,
że BCC robi wszystko, żeby tak właśnie się stało, dobrze reprezentuje wasze interesy.

Zobacz: Kodeks spółek handlowych

Najważniejsze zadanie to teraz wspólna praca, żeby rzeczywistość zmieniać na lepsze. Dowodem dobrej współpracy między BCC, a Ministerstwem Sprawiedliwości jest usunięcie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych – powiedział minister sprawiedliwości. Wczoraj, 16 czerwca, na proponowane zmiany zgodził się Senat. Tempo prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw było błyskawiczne. Sejm uchwalił je bardzo szybko, a Senat zaakceptował, dzięki czemu ostatniego dnia czerwca art. 585 zniknie. Jednocześnie 9
czerwca Sejm przyjął zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla zmiany w kodeksie karnym.
Art. 585 ksh budził wiele kontrowersji, bo pozwalał by każda decyzja zarządu powodująca stratę po stronie spółki mogła być zakwalifikowana jako działanie na jej szkodę. Prokurator
mógł więc dowolnie oceniać legalność ryzyka gospodarczego podejmowanego przez zarządy spółek. Na tej podstawie zarzuty usłyszał m.in. prezes Prokom Investments Ryszard
Krauze.

Zobacz: Ochrona pieniędzy podatników przed nadużyciami finansowymi

Dalszy ciąg materiału pod wideo


BCC od lat postulował, aby naprawić złe prawo, które umożliwia zbyt dużą dowolność w interpretacji działań zarządów i w ocenie dopuszczalnego ryzyka biznesowego. Nie ma żadnych wątpliwości, że decyzje w tej sprawie powinni podejmować właściciele prywatnej spółki, a nie prokurator. BCC wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowuje projekt edukacyjny dla
prokuratorów i sędziów, którego celem jest przybliżenie środowisku prawników mechanizmów gospodarczych, praktyki związanej z prowadzeniem firmy i strategii podejmowania decyzji biznesowych.

Businnes Centre Club

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA