Nowe dowody osobiste od 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Nowy elektroniczny dowód osobisty ma posiadać czip, zawierający najważniejsze informacje co oznacza, że większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez Internet. Wszystkie dane będą zawarte na nowym dowodzie, np. nr. Legitymacji ubezpieczeniowej, czy legitymacji studenckiej.
REKLAMA
MSWiA uwzględniło doświadczenia z wdrożenia nowego dokumentu w Niemczech. W tym kraju przygotowania do wprowadzenia elektronicznego dowodu rozpoczęto w 2004 roku, a w listopadzie 2010 roku zaczął obowiązywać nowy dokument. Bazując na niemieckich doświadczeniach z wdrażania elektronicznego dowodu MSWiA chce uniknąć powielenia błędów i usterek technicznych.
Koszt całego projektu wynosi 370 mln zł. Unia Europejska gwarantuje dofinansowanie w wysokości 85 procent.
Zobacz: Dowód osobisty i aktualizacja danych
Wszystkie pozostałe działania zmierzające do wprowadzenia nowego dowodu przebiegają zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem. Gminy zostały wyposażone w komputery wraz z czytnikami kart. Koszt dostarczenia sprzętu został w całości sfinansowany przez ministerstwo. Ponadto na początku lutego 2011 roku rozpoczął się cykl szkoleń wojewódzkich dla pracowników urzędów z zakresu wdrożenia nowego dokumentu. Pracownicy wszystkich gmin zostali przeszkoleni.
Zobacz: Dowody osobiste za darmo
Rada Ministrów w dniu 17 maja 2011 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych i ustawy o ewidencji ludności, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
REKLAMA
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, termin wydawania nowych dowodów osobistych zostaje przesunięty na 1 stycznia 2013 r. Powodem wprowadzenia do obrotu prawnego nowego wzoru dokumentu tożsamości w późniejszym niż pierwotnie zakładano terminie są względy organizacyjne i techniczne dotyczące procedur przygotowawczych i technicznych wydawania nowych dokumentów – m.in. certyfikacja poziomu bezpieczeństwa, oprogramowanie, itp. Przedłużenie vacatio legis nowej ustawy wynika także z konieczności notyfikowania rozporządzeń wykonawczych do Komisji Europejskiej. Należy dodać, że przesunięcie wejścia w życie ustawy o dowodach osobistych powoduje konieczność zmiany terminu obowiązywania przepisów ustawy o ewidencji ludności. Jej przepisy, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.
W projekcie ustawy zmienione zostały ponadto przepisy dotyczące okresu ważności związanych z dowodem certyfikatów. Proponuje się, by okres ich ważności rozpoczynał się w dniu ich aktywacji i był nie dłuższy niż okres ważności dowodu osobistego. Zrezygnowano także z tzw. ograniczonej identyfikacji. Wynika to z tego, że obecnie na rynku brakuje standardowych lub powszechnie akceptowanych rozwiązań w tej dziedzinie.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych Dziennik Ustaw z 10 września 2010 Nr 167 poz. 1131. / Strona mswia.gov.pl
Źródło: KPRM/MSWiA
Anna Sergiej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat