Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata
REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie Ministrów: Sprawiedliwości, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych i Administracji, z dnia 29 grudnia 2010 roku, w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich, dotyczących osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej, określa zakres wykonania obowiązku zawiadomienia przez Sąd o skazaniu bądź tymczasowym aresztowaniu osób w wieku poborowym. Obowiązek taki wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej.
REKLAMA
Kogo dotyczą zawiadomienia
Na mocy przytoczonych przepisów, sądy, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze są zobowiązane do przesyłania zawiadomień wojskowym komendantom uzupełnień w przypadku podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej: mężczyzn — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski — 60 lat życia, kobiet, o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy, począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski — 60 lat życia. Obowiązek taki dotyczy również przesyłania informacji wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast) — w przypadku, o którym mowa w art. 31a ust. 1 ustawy, podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej: mężczyzn — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, kobiet — posiadających kwalifikacje określone w art. 48 ust. 1 ustawy — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Należy przypomnieć, iż mimo, że zasadnicza służba wojskowa, czyli przyjęta w Polsce forma odbywania czynnej służby wojskowej została prawnie zawieszona z dniem 1 stycznia 2010 roku, jednak nadal prowadzona jest ewidencja potencjalnych poborowych i wszyscy rezerwowi przechodzą kwalifikację wojskową.
Zobacz: Wojsko- forum
Zakres zawiadomień
Do rozporządzenia załączone są wzory zawiadomień, w czterech formach. Pierwsze to zawiadomienia przesyłane przez sądy i dotyczące osób wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, drugi rodzaj to zawiadomienia przesyłane przez zakłady poprawcze i dotyczące osób umieszczonych lub zwolnionych z zakładu poprawczego, trzeci rodzaj to zawiadomienia przesyłane przez sądy i dotyczące osób prawomocnie skazanych. Ostatni rodzaj zawiadomień to te przesyłane przez zakłady karne oraz areszty śledcze i dotyczące osób osadzonych lub zwolnionych z zakładu karnego lub aresztu śledczego.
Zobacz: Zmiany zasad w naborze do policji
W każdym z zawiadomień sąd poda dane osoby, której dotyczy zawiadomienie, stopień wojskowy, adres zameldowania oraz datę i treść wyroku sądu, na podstawie którego wydawane jest zawiadomienie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat