Deklaracja podatkowa składana przez płatnika czyli przez pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenia przez pracodawcę dotyczy druk PIT-12. Podatnik może zdecydować, że za rok podatkowy nie będzie składał deklaracji podatkowej, a deklarację tę złoży za niego płatnik.
REKLAMA
Pracodawca może złożyć za podatnika deklarację roczną
Aby uzyskać rozliczenie przez pracodawcę, należy przekazać przed 10 stycznia roku podatkowego pracodawcy oświadczenie na druku PIT-12. Na podstawie tego oświadczenia pracodawca złoży za podatnika deklarację roczną na druku PIT-40 - w przypadku zakładu pracy, bądź PIT-40A - w przypadku organów rentowych. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma termin do końca lutego.
Po złożeniu PIT-12 podatnik nie otrzyma do końca lutego informacji PIT-11, płatnik prześle natomiast podatnikowi oraz bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, w terminie do końca lutego deklarację roczną.
W 2011 r. termin ostateczny na składanie oświadczenia PIT-12 minął 10 stycznia. Co zrobić, żeby skorzystać z takiego rozwiązania w przyszłym roku?
Zobacz: Gdzie złożyć PIT?
Oświadczenie PIT-12
W PIT-12 podatnik oświadcza, że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanym według skali podatkowej, nie korzysta z odliczeń podatkowych poza tymi, których dokona płatnik, nie korzysta z możliwości opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko, oraz nie dolicza kwot uprzednio odliczonych, poza tymi, których dokona płatnik.
Dodatkowo podatnik deklaruje kwotę kosztów uzyskania przychodów, jaką płatnik ma potrącić, wyższą od ryczałtowej ze względu na posiadane imienne bilety miesięczne, nabyte celem dojazdu do pracy
Podatnik nie może wykazać kosztów podwyższonych w stosunku do ryczałtowych ze względu na korzystanie w zakresie umowy o pracę z praw autorskich i rozliczenie (50%).
Jeżeli podatnik nie rozlicza imiennych biletów – płatnik zgodnie z informacjami o miejscu zamieszkania podatnika ustala wartość kosztów uzyskania ryczałtowo. Należy również zadeklarować kwoty świadczeń do odliczenia, które wcześniej podatnik otrzymał, a które okazały się nienależne i zwiększały wcześniej podstawę opodatkowania podatkiem i podlegały zwrotowi i mogą pomniejszyć wartość dochodu podatnika (np. nienależnie przyznane kwoty zasiłków).
PIT-40 wypełnia płatnik czyli pracodawca
Zakład pracy, po otrzymaniu wypełnionego oświadczenia PIT-12, oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Zobacz: PIT 2011
PIT-40 można skorygować
REKLAMA
Po otrzymaniu PIT-40 przez podatnika możliwe jest jeszcze skorygowanie tej deklaracji, a także skorzystanie z ulg i odliczeń. Stąd PIT-12 nie jest ostateczną deklaracją rozliczenia się za pośrednictwem płatnika. Podatnik po otrzymaniu PIT-40 może wypełnić właściwą deklarację roczną i złożyć ją w przewidzianym ustawowym terminie. Za deklarację będzie się wówczas uważało oświadczenie podatnika, a PIT-40 będzie traktowany na zasadzie takiej, jak informacja PIT-11 (czyli jako informacja o uzyskanych przez podatnika przychodach za dany rok podatkowy).
Nie należy zapominać, że pomimo przerzucenia odpowiedzialności za złożenie deklaracji na pracodawcę, podatnik nadal odpowiada za dane które podał w oświadczeniu PIT-12. Na nim bowiem ciąży odpowiedzialność z tytułu prawidłowego obliczenia, wykazania oraz zapłaty podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat