REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za błąd lekarski

Wiesława Wyporska
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowany przed błąd lekarski pacjent może domagać się nie tylko odszkodowania, czy zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem, ale także w uzasadnionych wypadkach renty.

Każdy z nas chciałby wierzyć, że w życiu nie spotka go nic złego: wracając z pracy nie będzie miał wypadku, jego dom nie zostanie okradziony, rodzina zawsze będzie go wspierała, a on na zawsze zostanie piękny, młody i zdrowy…

REKLAMA

Niestety nie na wszystko w życiu mamy wpływ, paradoksalnie nawet to, co dla większości z nas jest najważniejsze – zdrowie, przeważnie pozostaje poza naszą kontrolą. Zależy ono, bowiem nie tylko od naszego trybu życia, wykonywanych badań, lecz również może nawet bardziej od naszych genów oraz … przypadku.

Błędy medyczne

Nawet najlepszy medyk czasami popełnia mniejsze, bądź większe błędy. Niektóre z nich są nieodwracalne. Części z nich można było uniknąć ze względu np. na zatajenie przez pacjenta istotnych dla terapii okoliczności, inne zaś nigdy nie powinny były się przydarzyć.

Zobacz: Poradnik Praw Pacjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Konsekwencją błędów medycznych najczęściej są tzw. szkody medyczne. Pod pojęciem tym rozumiemy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym, polegająca na negatywnych przeżyciach poszkodowanego z nią związanych, takich jak: nieuzasadniony zabiegami terapeutycznymi ból, strach, wstyd, upokorzenie, jak i szkodę majątkową ograniczającą się jedynie do ujemnych konsekwencjach majątkowych zdarzenia takich jak: koszt leczenia, rehabilitacji, utracony zarobek itd.

W sytuacji, gdy doszło do negatywnych konsekwencji wykonywanego zabiegu medycznego należy rozważyć czy konkretny, wykonujący go lekarz zachował się w sposób zgodny z aktualnym stanem wiedzy naukowej, oraz procedurami, bowiem błąd medyczny sam w sobie nie pociąga za sobą odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

Obowiązek naprawienia szkody powstaje dopiero wówczas, gdy powstał on z winy lekarza. Z tego powodu należy porównać rzeczywiste działania lekarza z tym, w jaki sposób w tej sytuacji powinien zachować się w tych samych okolicznościach „dobry lekarz”. Dopiero taka analiza pozwala stwierdzić czy jeśli lekarz zachowałby należytą, szczególną staranność i wykorzystał wszelkie dostępne mu środki, mógłby uniknąć zarówno błędu jak i będącej jego konsekwencją szkody.

Jeżeli wyżej wymienione porównanie wykaże, że wzorcowy „dobry lekarz” w identycznych okolicznościach uniknąłby popełnienia błędu należy przyjąć, że określone działanie ma charakter zawiniony. Oczywiście, aby domagać się zadośćuczynienia, szkodę musi łączyć z zawinionym błędem normalny związek przyczynowo skutkowy, nie zaś niedające się przewidzieć okoliczności nadzwyczajnie. W procesach lekarskich najczęściej wystarczy udowodnić, że zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż szkoda wynikła z określonego zdarzenia.

Do sztandarowych przykładów ewidentnych błędów lekarskich należą np.: zalecenie podawania dziecku leku w dawce przeznaczonej dla dorosłego, czy tez zaszycie instrumentu medycznego w brzuchu pacjenta.

Jak i czego możemy się domagać?

W przypadku, w którym znajdziemy się w wyżej opisanej sytuacji zwykle możemy żądać zarówno zadośćuczynienia pieniężnego w drodze procesu cywilnego jak i wnieść powództwo do sądu karnego (wyrządzenie szkody medycznej jest czynem niedozwolonym, ponieważ na uszkodzeniu ciała bądź lub wywołaniu rozstroju zdrowia).

Jeżeli zdecydujemy się dochodzić swych praw w drodze procesu cywilnego musimy pamiętać, że zasadą jest, iż błąd medyczny pociągający za sobą szkodę pacjenta jest deliktem. Zatem aby poszkodowany mógł uzyskać zadośćuczynienie musi on udowodnić, że szkoda powstała na skutek zawinionego błędu lekarza w normalnym związku przyczynowo skutkowym. Zaletą tej sytuacji jest fakt, iż w przypadku wykazania wyżej wymienionych okoliczności zasadą jest obowiązek pełnego naprawienia szkody.

W niektórych przypadkach, (gdy do szkody doszło w związku z wykonywaniem zabiegu w skutek uprzednio zawartej pomiędzy pacjentem a ośrodkiem medycznym umowy) poszkodowany może skorzystać z reżimu kontraktowego.

Poszkodowany szkodą medyczną może domagać się: zadośćuczynienia za szkodę, pokrycia rzeczywiście poniesionych kosztów leczenia, przygotowania do nowego zawodu, renty - gdy utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki na przyszłość.

W przypadku jeśli na skutek szkody medycznej poszkodowany zmarł, uprawnione osoby mogą domagać się: 

-zwrotu kosztów leczenia poszkodowanego, 

-jego pogrzebu,

- renty – gdy ciążył na nim obowiązek alimentacyjny lub dobrowolnie i stale dostarczał swym bliskim środków utrzymania, 

-odszkodowania dla członków najbliższej rodziny gdy na skutek śmierci pacjenta znacznie pogorszyła się ich sytuacja życiowa, 

-wpłacenia sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, w razie naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności.

Zobacz: Zobacz: Prawa pacjenta

Ponadto pacjent może dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego m.in. za: zawinione ujawnienie danych zawartych w dokumentacji medycznej dotyczących stanu jego zdrowia i sposobu leczenia oraz innych informacji o nim, nieinformowanie go o stanie zdrowia, udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych bez jego zgody, nieposzanowanie jego intymności i godności w czasie udzielania świadczeń.


Od kogo możemy domagać się odszkodowania?

Zasadą jest, iż odszkodowania za szkodę medyczną do zakładu opieki zdrowotnej, w którym doszło do szkody (dotyczy to zarówno państwowych jak i prywatnych placówek). W przypadku, gdy lekarz będący sprawcom szkody nie jest zatrudniony w placówce służby zdrowia na podstawie umowy o pracę mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną nieprawidłową, co oznacza, iż pacjent może domagać się zadość uczynienia zarówno od lekarza, który faktycznie szkodę wywołał jak i od odpowiadającego na zasadach ryzyka ośrodka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA