REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za błąd lekarski

Wiesława Wyporska
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowany przed błąd lekarski pacjent może domagać się nie tylko odszkodowania, czy zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem, ale także w uzasadnionych wypadkach renty.

Każdy z nas chciałby wierzyć, że w życiu nie spotka go nic złego: wracając z pracy nie będzie miał wypadku, jego dom nie zostanie okradziony, rodzina zawsze będzie go wspierała, a on na zawsze zostanie piękny, młody i zdrowy…

REKLAMA

Niestety nie na wszystko w życiu mamy wpływ, paradoksalnie nawet to, co dla większości z nas jest najważniejsze – zdrowie, przeważnie pozostaje poza naszą kontrolą. Zależy ono, bowiem nie tylko od naszego trybu życia, wykonywanych badań, lecz również może nawet bardziej od naszych genów oraz … przypadku.

Błędy medyczne

Nawet najlepszy medyk czasami popełnia mniejsze, bądź większe błędy. Niektóre z nich są nieodwracalne. Części z nich można było uniknąć ze względu np. na zatajenie przez pacjenta istotnych dla terapii okoliczności, inne zaś nigdy nie powinny były się przydarzyć.

Zobacz: Poradnik Praw Pacjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Konsekwencją błędów medycznych najczęściej są tzw. szkody medyczne. Pod pojęciem tym rozumiemy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym, polegająca na negatywnych przeżyciach poszkodowanego z nią związanych, takich jak: nieuzasadniony zabiegami terapeutycznymi ból, strach, wstyd, upokorzenie, jak i szkodę majątkową ograniczającą się jedynie do ujemnych konsekwencjach majątkowych zdarzenia takich jak: koszt leczenia, rehabilitacji, utracony zarobek itd.

W sytuacji, gdy doszło do negatywnych konsekwencji wykonywanego zabiegu medycznego należy rozważyć czy konkretny, wykonujący go lekarz zachował się w sposób zgodny z aktualnym stanem wiedzy naukowej, oraz procedurami, bowiem błąd medyczny sam w sobie nie pociąga za sobą odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

Obowiązek naprawienia szkody powstaje dopiero wówczas, gdy powstał on z winy lekarza. Z tego powodu należy porównać rzeczywiste działania lekarza z tym, w jaki sposób w tej sytuacji powinien zachować się w tych samych okolicznościach „dobry lekarz”. Dopiero taka analiza pozwala stwierdzić czy jeśli lekarz zachowałby należytą, szczególną staranność i wykorzystał wszelkie dostępne mu środki, mógłby uniknąć zarówno błędu jak i będącej jego konsekwencją szkody.

Jeżeli wyżej wymienione porównanie wykaże, że wzorcowy „dobry lekarz” w identycznych okolicznościach uniknąłby popełnienia błędu należy przyjąć, że określone działanie ma charakter zawiniony. Oczywiście, aby domagać się zadośćuczynienia, szkodę musi łączyć z zawinionym błędem normalny związek przyczynowo skutkowy, nie zaś niedające się przewidzieć okoliczności nadzwyczajnie. W procesach lekarskich najczęściej wystarczy udowodnić, że zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż szkoda wynikła z określonego zdarzenia.

Do sztandarowych przykładów ewidentnych błędów lekarskich należą np.: zalecenie podawania dziecku leku w dawce przeznaczonej dla dorosłego, czy tez zaszycie instrumentu medycznego w brzuchu pacjenta.

Jak i czego możemy się domagać?

W przypadku, w którym znajdziemy się w wyżej opisanej sytuacji zwykle możemy żądać zarówno zadośćuczynienia pieniężnego w drodze procesu cywilnego jak i wnieść powództwo do sądu karnego (wyrządzenie szkody medycznej jest czynem niedozwolonym, ponieważ na uszkodzeniu ciała bądź lub wywołaniu rozstroju zdrowia).

Jeżeli zdecydujemy się dochodzić swych praw w drodze procesu cywilnego musimy pamiętać, że zasadą jest, iż błąd medyczny pociągający za sobą szkodę pacjenta jest deliktem. Zatem aby poszkodowany mógł uzyskać zadośćuczynienie musi on udowodnić, że szkoda powstała na skutek zawinionego błędu lekarza w normalnym związku przyczynowo skutkowym. Zaletą tej sytuacji jest fakt, iż w przypadku wykazania wyżej wymienionych okoliczności zasadą jest obowiązek pełnego naprawienia szkody.

W niektórych przypadkach, (gdy do szkody doszło w związku z wykonywaniem zabiegu w skutek uprzednio zawartej pomiędzy pacjentem a ośrodkiem medycznym umowy) poszkodowany może skorzystać z reżimu kontraktowego.

Poszkodowany szkodą medyczną może domagać się: zadośćuczynienia za szkodę, pokrycia rzeczywiście poniesionych kosztów leczenia, przygotowania do nowego zawodu, renty - gdy utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki na przyszłość.

W przypadku jeśli na skutek szkody medycznej poszkodowany zmarł, uprawnione osoby mogą domagać się: 

-zwrotu kosztów leczenia poszkodowanego, 

-jego pogrzebu,

- renty – gdy ciążył na nim obowiązek alimentacyjny lub dobrowolnie i stale dostarczał swym bliskim środków utrzymania, 

-odszkodowania dla członków najbliższej rodziny gdy na skutek śmierci pacjenta znacznie pogorszyła się ich sytuacja życiowa, 

-wpłacenia sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, w razie naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności.

Zobacz: Zobacz: Prawa pacjenta

Ponadto pacjent może dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego m.in. za: zawinione ujawnienie danych zawartych w dokumentacji medycznej dotyczących stanu jego zdrowia i sposobu leczenia oraz innych informacji o nim, nieinformowanie go o stanie zdrowia, udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych bez jego zgody, nieposzanowanie jego intymności i godności w czasie udzielania świadczeń.


Od kogo możemy domagać się odszkodowania?

Zasadą jest, iż odszkodowania za szkodę medyczną do zakładu opieki zdrowotnej, w którym doszło do szkody (dotyczy to zarówno państwowych jak i prywatnych placówek). W przypadku, gdy lekarz będący sprawcom szkody nie jest zatrudniony w placówce służby zdrowia na podstawie umowy o pracę mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną nieprawidłową, co oznacza, iż pacjent może domagać się zadość uczynienia zarówno od lekarza, który faktycznie szkodę wywołał jak i od odpowiadającego na zasadach ryzyka ośrodka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA