Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia.

Rok 2010 jest kolejnym, za który podatnicy mogą złożyć deklarację za pośrednictwem Internetu, bazując na deklaracjach nie wymagających podpisu elektronicznego. 


Jakie zeznania podatkowe możemy przesłać przez Internet


Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów w 2011 roku będzie możliwe przesłanie przez Internet zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A), wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), który zostanie złożony w roku 2011.

Zobacz: Prawo podatkowe - forum


Formularz interaktywny lub aplikacja desktopowa


Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się przez Internet, mają do wyboru dwie metody składania e-PIT. Można to zrobić albo poprzez formularz interaktywny albo przez aplikację desktopową.

Formularz i aplikację można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

I w przypadku formularza i aplikacji należy pobrać wtyczkę plug-in i zainstalować ją na komputerze. Wtyczka jest dodatkowym narzędziem do programu Adobe Reader, który służyć nam będzie do wypełnienia zeznania rocznego. 


Wymagania systemowe


Jeżeli wybierzemy rozliczenie w drodze aplikacji, pamiętać musimy, że pobrać aplikację możemy jeżeli jesteśmy użytkownikiem któregoś z następujących systemów operacyjnych: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux lub MacOS. Aplikacja działa na popularnych przeglądarkach internetowych FireFox i Internet Explorer. Do poprawnego działania formularza niezbędny jest program Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej. Program jest darmowy, można go ściągnąć ze strony producenta. 


Wypełnianie elektronicznej deklaracji

Elektroniczna deklaracja wygląda tak samo jak jej papierowa wersja. Jeżeli nie wypełnimy wszystkich obowiązkowych pól, nie będzie można wysłać dokumentu. Ułatwieniem na pewno jest to, że po ustawieniu kursora myszki na odpowiednim polu zostaje wyświetlona podpowiedź- krótki opis oraz sposób wypełnienia pola. Jeżeli popełnimy błąd w deklaracji, zostaniemy o tym powiadomieni w odpowiednim komunikacie. Jeżeli błąd popełnimy w wyliczeniach, dane zostaną automatycznie poprawione.
Podpisywanie deklaracji

Po wypełnieniu zeznania trzeba go podpisać. Zamiast ręcznego lub elektronicznego podpisu do potwierdzenia tożsamości wykorzystywane są dane osobowe. Po wciśnięciu przycisku "Wybierz rodzaj podpisu" wyświetli się pytanie, czy wysłać zeznanie bez użycia podpisu kwalifikowanego. Po kliknięciu ikony "Tak" dane osobowe z początku zeznania zostaną skopiowane na jego koniec. 


Wysyłanie deklaracji- kreator wysyłania formularza

Po wypełnieniu i podpisaniu deklaracji uruchomiony zostaje kreator wysyłania formularza. Po przesłaniu dokumentu do systemu, wyświetli się komunikat techniczny "Dokument wstępnie przetworzony". System wygeneruje specjalny skomplikowany numer referencyjny, który będzie niezbędny dla pobrania odpowiedniego potwierdzenia złożenia zeznania.


Urzędowe Potwierdzenie Odbioru - jedyny dowód złożenia zeznania na czas


Ostatnim krokiem jest pobranie, na podstawie numeru referencyjnego, Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Warto je wydrukować, gdyż jest to jedyny dowód złożenia zeznania na czas. Wypełniania deklaracji lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Potwierdzenie może dotrzeć do podatnika nawet po 24 godzinach.

Korekta deklaracji, zeznania lub wniosku


W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie jest zobowiązany przesyłać korekty w tej samej formie.

Możliwe jest np. wysłanie jest za pośrednictwem poczty czy wizyta w Urzędzie Skarbowym. Odpowiednio – możliwe jest korygowanie deklaracji składanej w formie standardowej – poprzez korektę deklaracji złożoną za pośrednictwem sieci Internet. Korekta składana w formie elektronicznej bez e-podpisu może dotyczyć wyłącznie:
a. w roku podatkowym 2008 - PIT-37,
b. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2009:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
c. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
d. zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28),
e. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A),
f. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A);
W pozostałym zakresie korekty w formie elektronicznej wymagają użycia e-podpisu.


Za rok 2010 małżonkowie już mogą rozliczyć się tylko przez Internet


Małżonkowie nie muszą już składać dodatkowo w formie tradycyjnej oświadczenia UPL-1.

Wniosek o opodatkowanie łącznie z małżonkiem może być wyrażony przez jednego z małżonków, wówczas traktuje się go na równi z oświadczeniem o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. W roku 2011, zeznanie za 2010 rok, można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające podać informacje dotyczące jednego z małżonków.

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...