Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet
REKLAMA
REKLAMA
Rok 2010 jest kolejnym, za który podatnicy mogą złożyć deklarację za pośrednictwem Internetu, bazując na deklaracjach nie wymagających podpisu elektronicznego.
REKLAMA
Jakie zeznania podatkowe możemy przesłać przez Internet
Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów w 2011 roku będzie możliwe przesłanie przez Internet zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A), wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), który zostanie złożony w roku 2011.
Zobacz: Prawo podatkowe - forum
Formularz interaktywny lub aplikacja desktopowa
Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się przez Internet, mają do wyboru dwie metody składania e-PIT. Można to zrobić albo poprzez formularz interaktywny albo przez aplikację desktopową.
Formularz i aplikację można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.
I w przypadku formularza i aplikacji należy pobrać wtyczkę plug-in i zainstalować ją na komputerze. Wtyczka jest dodatkowym narzędziem do programu Adobe Reader, który służyć nam będzie do wypełnienia zeznania rocznego.
Wymagania systemowe
Jeżeli wybierzemy rozliczenie w drodze aplikacji, pamiętać musimy, że pobrać aplikację możemy jeżeli jesteśmy użytkownikiem któregoś z następujących systemów operacyjnych: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux lub MacOS. Aplikacja działa na popularnych przeglądarkach internetowych FireFox i Internet Explorer. Do poprawnego działania formularza niezbędny jest program Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej. Program jest darmowy, można go ściągnąć ze strony producenta.
Wypełnianie elektronicznej deklaracji
REKLAMA
Elektroniczna deklaracja wygląda tak samo jak jej papierowa wersja. Jeżeli nie wypełnimy wszystkich obowiązkowych pól, nie będzie można wysłać dokumentu. Ułatwieniem na pewno jest to, że po ustawieniu kursora myszki na odpowiednim polu zostaje wyświetlona podpowiedź- krótki opis oraz sposób wypełnienia pola. Jeżeli popełnimy błąd w deklaracji, zostaniemy o tym powiadomieni w odpowiednim komunikacie. Jeżeli błąd popełnimy w wyliczeniach, dane zostaną automatycznie poprawione.
Podpisywanie deklaracji
Po wypełnieniu zeznania trzeba go podpisać. Zamiast ręcznego lub elektronicznego podpisu do potwierdzenia tożsamości wykorzystywane są dane osobowe. Po wciśnięciu przycisku "Wybierz rodzaj podpisu" wyświetli się pytanie, czy wysłać zeznanie bez użycia podpisu kwalifikowanego. Po kliknięciu ikony "Tak" dane osobowe z początku zeznania zostaną skopiowane na jego koniec.
Wysyłanie deklaracji- kreator wysyłania formularza
Po wypełnieniu i podpisaniu deklaracji uruchomiony zostaje kreator wysyłania formularza. Po przesłaniu dokumentu do systemu, wyświetli się komunikat techniczny "Dokument wstępnie przetworzony". System wygeneruje specjalny skomplikowany numer referencyjny, który będzie niezbędny dla pobrania odpowiedniego potwierdzenia złożenia zeznania.
Urzędowe Potwierdzenie Odbioru - jedyny dowód złożenia zeznania na czas
Ostatnim krokiem jest pobranie, na podstawie numeru referencyjnego, Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Warto je wydrukować, gdyż jest to jedyny dowód złożenia zeznania na czas. Wypełniania deklaracji lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Potwierdzenie może dotrzeć do podatnika nawet po 24 godzinach.
Korekta deklaracji, zeznania lub wniosku
W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie jest zobowiązany przesyłać korekty w tej samej formie.
Możliwe jest np. wysłanie jest za pośrednictwem poczty czy wizyta w Urzędzie Skarbowym. Odpowiednio – możliwe jest korygowanie deklaracji składanej w formie standardowej – poprzez korektę deklaracji złożoną za pośrednictwem sieci Internet. Korekta składana w formie elektronicznej bez e-podpisu może dotyczyć wyłącznie:
a. w roku podatkowym 2008 - PIT-37,
b. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2009:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
c. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
d. zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28),
e. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A),
f. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A);
W pozostałym zakresie korekty w formie elektronicznej wymagają użycia e-podpisu.
Za rok 2010 małżonkowie już mogą rozliczyć się tylko przez Internet
Małżonkowie nie muszą już składać dodatkowo w formie tradycyjnej oświadczenia UPL-1.
Wniosek o opodatkowanie łącznie z małżonkiem może być wyrażony przez jednego z małżonków, wówczas traktuje się go na równi z oświadczeniem o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. W roku 2011, zeznanie za 2010 rok, można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające podać informacje dotyczące jednego z małżonków.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA