Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

Jakub Zawadzki
rozwiń więcej
inforCMS
Aktualnie dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych może uzyskać każdy zainteresowany. Wystarczy znać pełny numer księgi wieczystej, aby zdobyć niezbędne dane dotyczące właściciela konkretnego budynku

Coraz więcej portali internetowych oferuje możliwość sprawdzania właścicieli wszelkiego rodzaju nieruchomości. Oferta taka znajduje się także na Ministerstwa Sprawiedliwości.
Bez wychodzenia z domu możemy dowiedzieć się informacji na temat naszych znajomych czy sąsiadów, min. na temat stanu posiadanych przez nich nieruchomości, numeru PESEL oraz czy dany właściciel wziął kredyt hipoteczny.

Zobacz: Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK

Baza danych on-line jest efektem prac mających na celu informatyzację administracji państwowej, która dzięki internetowym usługom stanie się dogodniejsza dla każdego obywatela, który na domowym komputerze będzie mógł odszukać interesujące go wiadomości.

Jak podkreśla Ministerstwo nadrzędnym celem jest ułatwienie dostępu a nie zaspokojenie czyjejś ciekawości.

Dostęp do tego typu danych pozwala na ustalanie stanu prawnego danej nieruchomości ale z pewnością ingeruję też w sferę prywatną ich właścicieli.
Ułatwiony dostęp, znacznie ułatwia nam pracę- Twierdzi Andrzej Szymański-Rączka, licencjonowany pośrednik, Możemy łatwo i szybko zweryfikować informacje o stanie konkretnego budynku, przed sporządzeniem umowy kupny mieszkania sprawdzamy zazwyczaj czy dana nieruchomość nie jest obciążona, dodaje.

Zobacz: Administrator hipoteki-nowa instytucja

Dzięki prowadzeniu ksiąg wieczystych w systemie on-line pracownicy wydziałów będą mogli zająć się pracą merytoryczną, dzięki czemu szybciej zostaną załatwione wnioski obywateli złożone na miejscu. 

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości system umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wpisane do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Obecnie znajduje się w niej ponad 12 milionów ksiąg wieczystych prowadzonych przez 116 wydziałów, spośród 18,8 milionów wszystkich istniejących. Codziennie przeglądanych jest około 20 tys. ksiąg.

Z ich treścią można się zapoznać na stronie internetowej www.ekw.ms.gov.pl podając pełny numer księgi wieczystej.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...