Coraz więcej portali internetowych oferuje możliwość sprawdzania właścicieli wszelkiego rodzaju nieruchomości. Oferta taka znajduje się także na Ministerstwa Sprawiedliwości.
Bez wychodzenia z domu możemy dowiedzieć się informacji na temat naszych znajomych czy sąsiadów, min. na temat stanu posiadanych przez nich nieruchomości, numeru PESEL oraz czy dany właściciel wziął kredyt hipoteczny.
Zobacz: Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK
Baza danych on-line jest efektem prac mających na celu informatyzację administracji państwowej, która dzięki internetowym usługom stanie się dogodniejsza dla każdego obywatela, który na domowym komputerze będzie mógł odszukać interesujące go wiadomości.
Jak podkreśla Ministerstwo nadrzędnym celem jest ułatwienie dostępu a nie zaspokojenie czyjejś ciekawości.
Dostęp do tego typu danych pozwala na ustalanie stanu prawnego danej nieruchomości ale z pewnością ingeruję też w sferę prywatną ich właścicieli.
Ułatwiony dostęp, znacznie ułatwia nam pracę- Twierdzi Andrzej Szymański-Rączka, licencjonowany pośrednik, Możemy łatwo i szybko zweryfikować informacje o stanie konkretnego budynku, przed sporządzeniem umowy kupny mieszkania sprawdzamy zazwyczaj czy dana nieruchomość nie jest obciążona, dodaje.
Zobacz: Administrator hipoteki-nowa instytucja
Dzięki prowadzeniu ksiąg wieczystych w systemie on-line pracownicy wydziałów będą mogli zająć się pracą merytoryczną, dzięki czemu szybciej zostaną załatwione wnioski obywateli złożone na miejscu.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości system umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wpisane do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Obecnie znajduje się w niej ponad 12 milionów ksiąg wieczystych prowadzonych przez 116 wydziałów, spośród 18,8 milionów wszystkich istniejących. Codziennie przeglądanych jest około 20 tys. ksiąg.
Z ich treścią można się zapoznać na stronie internetowej www.ekw.ms.gov.pl podając pełny numer księgi wieczystej.