Jak tracimy prawo jazdy?
Aktualnie prawo jazdy najczęściej zabierane jest kierowcy po przekroczeniu limit punktów karnych oraz wskutek orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Także w przypadku jego podrobienia, zniszczenia, po upłynięciu terminu ważności policjant będzie zobligowany do zatrzymania dokumentu. Pojawienie się przeciwwskazań zdrowotnych również może wiązać się z jego utratą.
Zobacz: Taksówkarze a przewóz osób
Na jak długo tracimy?
W sytuacji, gdy prowadziliśmy pojazd w stanie nietrzeźwości sąd morze orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W zależności od wagi przewinienia, sąd w niektórych przypadkach musi orzec taki zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat a w wyjątkowych sytuacjach nawet dożywotnio.
W okresie obowiązywania zakazu nie można zdawać egzaminu na prawo jazdy. Okres biegu zakazu rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu dokumentu prawa jazdy do urzędu.
Nie można ubiegać się o skrócenie orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów.
Jak odzyskać?
W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alkoholizm czy choroby psychiczne, odzyskać prawo jazdy można dopiero po decyzji lekarza, który uzna, że przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów ustąpiły.
W sytuacji, gdy sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie przekraczający roku, osoba taka nie będzie musiała zdawać ponownie egzaminu, wystarczy, że zgłosi się do właściwego wydziału komunikacji po odbiór dokumentu. W uzasadnionych przypadkach sąd może nakazać sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy.
Zobacz: Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy
Przekroczenie limitu
Okresowo z konta usuwane są punkty przypisane wykroczeniu, od którego minął jeden rok. Całkowicie będzie można pozbyć się punktów karnych po upłynięciu roku od momentu ostatniego wykroczenia, które było w ewidencji. Jeśli natomiast przekroczymy limit 24 punktów, policja skonfiskuje dokument i prześlę odpowiednią informację do starosty. Następnie ukarany kierowca otrzyma skierowanie na egzamin teoretyczny i praktyczny sprawdzający kwalifikacje oraz termin, do którego trzeba go zdać.
Możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych, które masz na koncie o 6. Masz do tego prawo raz na pół roku, jeśli jeszcze nie uzbierałeś 24 punktów i tylko w sytuacji, gdy prawo jazdy masz dłużej niż rok. Aby skreślić 6 punktów ze swojego konta, trzeba wziąć udział w krótkim szkoleniu przeprowadzanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Za kurs trzeba zapłacić ok. 300zł.
Ponowny egzamin
Także jeśli okres zakazu trwa dłużej niż 1 rok osoba wobec której go orzeczono musi ponownie przystąpić do egzaminu państwowego. Po pozytywnym zaliczeniu uzyska potrzebny dokument. Tym razem konieczne będzie zgłoszenie się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, który wyda stosowne skierowanie.
Do egzaminu można przystępować dowolną ilość razy, jednak każdorazowo wymagane jest otrzymanie zaświadczenia o możliwości dopuszczenia do egzaminu.
Ponowny kurs
Inne regulacje dotyczą młodych kierowców, którzy prawo jazdy mają do roku czasu. Takim osobom po uzbieraniu ponad 20 punktów, automatycznie zostaną cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Aby ponownie odzyskać prawo jazdy, będą zmuszeni zapisać się na kurs nauki jazdy i następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Zobacz: Prawo jazdy na quad i skuter
Niezbędne dokumenty
Osoba chcąca ponownie podejść do egzaminu kontrolnego, zobowiązana jest złożyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego: podanie na druku, dowód uiszczenia opłaty za egzamin oraz ważne skierowanie na egzamin kontrolny.
Czeka nas wiele zmian dotyczących przepisów o ruchu drogowym, warto przed podejściem do egzaminu, wykupić kilka lekcji, dzięki którym uaktualnimy sobie wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Nowa ustawa
W myśl nowej ustawy przyjętej na początku 2011 roku przez Sejm młody kierowca, w czasie okresu próbnego trwającego dwa lata, prawo jazdy straci po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Kierowca, posiadający prawo jazdy ponad 2 lata, w sytuacji gdy uzbiera liczbę 24 punktów karnych zobowiązany będzie wziąć udział w kursie reedukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którego cena będzie wynosiła ok. 200 złotych
Prawo jazdy zostanie cofnięte osobie, która w okresie 5 lat od dnia skierowania jej na kurs reedukacyjny, uzyska ponownie 24 punkty. W przypadku utraty dokumentu, jego odzyskanie jest możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem.
Nowe zasady dotyczące okresu próbnego, kursów reedukacyjnych oraz ponownego odzyskiwania prawa jazdy zaczną obowiązywać w lutym 2012 roku.