Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje, co do zasady, po ustaniu przyczyny zatrzymania. Zainteresowany powinien złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy, a odpowiedni organ wydaje decyzję w tej sprawie.
REKLAMA
Co z prawem jazdy dłużnika alimentacyjnego?
REKLAMA
Należy odróżnić postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy od postanowienia w przedmiocie zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Jeżeli kierowca uzna, że nie zaistniały podstawy do zatrzymania prawa jazdy zawsze przysługuje mu zażalenie.
Inaczej jest natomiast, jeżeli ustały przyczyny zatrzymania i zainteresowany składa wniosek o zwrot prawa jazdy, a odpowiedni organ odmawia zwrotu. Czy na tą decyzję przysługuje zażalenie? Czasami tak, a czasami nie.
Zażalenie przysługuje, jeżeli o zatrzymaniu prawa jazdy decyduje starosta. W przypadku, gdy decyzja starosty jest niekorzystna dla kierowcy ma on prawo odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a później do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wykorzystanie tych możliwości daje gwarancję słuszności decyzji.
Inaczej sytuacja przedstawia się, jeżeli decyzję o zatrzymaniu wydał prokurator lub sąd. Zainteresowany składa wniosek o zwrot dokumentu, ale na to postanowienie nie przysługuje już zażalenie. Jeżeli więc sąd lub prokurator stwierdzi, że nie istnieją podstawy do zwrotu prawa jazdy kierowca nie może w żaden sposób nie zgodzić się z tą decyzją.
Zobacz: Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy
Pojawiają się wątpliwości, czy nie godzi to w podstawową wartość równości wobec prawa. Dlaczego jedna osoba ma prawo odwołać się od niekorzystnej dla niej decyzji, a inna nie?
Na tą sytuację zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do MSWiA. Na razie jednak nie dokonano żadnych zmian, więc nierówne przepisy wciąż obowiązują.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat