Otóż nie jest to tak oczywiste jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.
Zgodnie bowiem z treścią art. 1. ust. 1 pkt. 2 ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16.11.2006 r. – opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Ustawodawca więc wymienia w powyższym przepisie „tylko” postępowanie sądowe jako to, w którym złożenie pełnomocnictwa rodzi obowiązek poniesienia opłaty skarbowej, nie wspominając o postępowaniu egzekucyjnym (świadomie pomijam część przepisu dotyczącą spraw z zakresu administracji publicznej, z uwagi na zakres tematyczny niniejszego artykułu).
Tak więc z literalnego brzmienia wynika, że obowiązek poniesienia opłaty skarbowej materializuje się w sytuacji, gdy składa się pełnomocnictwo (odpis, wypis lub kopię) w postępowaniu sądowym, czyli w powszechnym mniemaniu w postępowaniu odbywającym się przed niezawisłym i niezależnym sądem. W praktyce zapewne w wielu przypadkach tak dosłownie rozumiany jest komentowany przepis, co skutkuje nie uiszczaniem opłat skarbowych od pełnomocnictw udzielanych do występowania w postępowaniu egzekucyjnym, a w konsekwencji powstaniem zaległości podatkowej w rozumieniu art. 51 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa.
Zobacz również: Jakie są koszty postępowania podatkowego?
Przeto według obowiązującej wykładni ww. przepisu postępowanie egzekucyjne, prowadzone na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, mieści się w zakresie pojęcia „postępowanie sądowe”, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 r. Nr 225 poz. 1635) – tak np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 16.09.2008r., sygn. akt I SA/Gl 192/2008. Podobne stanowisko w imieniu Ministra Finansów wyraził Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku i Opłat Lokalnych w piśmie z dnia 29.03.1997r. (nr pisma PL-835/59/JB/07/153), a to stwierdził następująco: „Zgodnie z przepisem art. 1 Kodeksu postępowania cywilnego kodeks ten normuje postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Postępowanie egzekucyjne jest unormowane w Części trzeciej kpc, a zatem jest tym samym postępowaniem sądowym.”
Podsumowując, w przypadku udzielenia profesjonalnemu pełnomocnikowi pełnomocnictwa ściśle do wszczęcia postępowania egzekucyjnego wówczas obowiązkowo należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa. W praktyce najlepiej do wniosku o przeprowadzenie egzekucji załączyć pełnomocnictwo (odpis, wypis lub kopię) wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej.
Zobacz również: Opłata skarbowa - wysokość