Raport plus z informacją o ocenie punktowej to historia kredytowa wnioskodawcy, z tym że została poszerzona o ocenę punktową.
Kiedy można uzyskać raport plus z informacją o ocenie punktowej?
Raport plus z informacją o ocenie punktowej może zostać wydany na każde życzenie wnioskodawcy. Jego uzyskanie jest odpłatne. Opłata za taki raport w polskiej wersji językowej wynosi 35 zł, natomiast w angielskiej wersji językowej – 45 zł.
Gdzie można złożyć wniosek o uzyskanie raportu?
Podobnie jak w przypadku raportu plus, wniosek o udostępnienie raportu plus z informacją o ocenie punktowej można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta (BOK) BIK bądź wysłać listem poleconym na adres BOK. Wniosek może także zostać złożony przez pełnomocnika, o ile posiada on dokument pełnomocnictwa z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy. Ważne aby wniosek został poprawnie wypełniony oraz podpisany. Należy również dołączyć dowód wpłaty.
Zobacz: Informacja ustawowa a raport plus z BIK
Odebranie raportu
Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Może to uczynić również pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo ogólne lub szczególne z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy, z którego treści będzie wynikało upoważnienie do odbioru zamówionego przez wnioskodawcę raportu. Wnioskodawca może otrzymać raport listem poleconym, o ile wskazał adres na który ma zostać przesłany.
Do czego służą oceny punktowe?
Kiedy BIK przekazuje bankom dane o kliencie, udostępnia im także tzw. oceny punktowe, które są później wykorzystywane przy rozpatrywaniu decyzji kredytowych. Takie oszacowania przyspieszają wydawanie decyzji, pozwalają na obiektywną ocenę z wykorzystaniem jednakowych kryteriów oraz umożliwiają automatyczną ocenę ryzyka.
Scoring, czyli metoda punktowa oceny ryzyka kredytowego
Punktową ocenę ryzyka oblicza się za pomocą tzw. scoringu. Metoda ta polega na ocenie wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy przez porównanie jego profilu z profilami klientów, którzy otrzymali już kredyty. Im bardziej jest on zbliżony do profilu klientów terminowo spłacających kredyty w przeszłości, tym wyższa ocena punktowa zostanie przyznana.
W jaki sposób wylicza się ocenę punktową?
Wyliczenie oceny punktowej następuje na podstawie danych zebranych o kliencie przy zastosowaniu odpowiedniej formuły matematycznej. W przypadku BIK dane są przekazywane przez banki i SKOK-i. Ocena punktowa stanowi sumę wszystkich punktów przyznanych klientowi za poszczególne elementy charakterystyki. Po uwagę brane jest na przykład to czy:
a) zostały zarejestrowane jakiekolwiek opóźnienia w spłatach posiadanych dotychczas kredytów,
b) przekroczono limity na karcie kredytowej.
Zobacz: Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?
Jak scoring wykorzystywany jest przez banki?
Scoring pozwala na szybką, precyzyjną i obiektywną ocenę wiarygodności klienta. Ocena może być dokonywana w stosunku do dotychczasowych, jak i do nowych klientów. Przez zastosowanie oceny punktowej znacząco skraca się czas oczekiwania na decyzję kredytową, obniża to także koszty jej wydania. Dzięki takim ocenom możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa w obrocie pieniężnym i zminimalizowanie ryzyka przy przyznawaniu kredytów.
Jakie korzyści przynosi klientowi uzyskanie raportu plus z informacją o ocenie punktowej?
Dla klienta ubiegającego się np. o kredyt na zakup mieszkania raport tego rodzaju będzie miał bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim pozwoli na określenie szans na uzyskanie takiego kredytu. Klienci, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania mogą liczyć na większą przychylność ze strony banków. Poza tym będą mogli spodziewać się dużo bardziej atrakcyjnych ofert ze strony banków i innych instytucji udzielających kredytów.
Zobacz serwis: Pomoc prawna