REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport plus z informacją o ocenie punktowej

Agnieszka Wiśniewska
Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta.
Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta.

REKLAMA

REKLAMA

Biuro Informacji Kredytowej sporządza różne raporty określające stan zaciągniętych zobowiązań klientów banków i innych instytucji udzielających kredytów. Raport plus z informacją o ocenie punktowej, poza danymi osobowymi i finansowymi, zawiera ocenę klienta pod kątem możliwości uzyskania przez niego kredytu.

Raport plus z informacją o ocenie punktowej to historia kredytowa wnioskodawcy, z tym że została poszerzona o ocenę punktową.

REKLAMA

Kiedy można uzyskać raport plus z informacją o ocenie punktowej?

Raport plus z informacją o ocenie punktowej może zostać wydany na każde życzenie wnioskodawcy. Jego uzyskanie jest odpłatne. Opłata za taki raport w polskiej wersji językowej wynosi 35 zł, natomiast w angielskiej wersji językowej – 45 zł.

Gdzie można złożyć wniosek o uzyskanie raportu?

Podobnie jak w przypadku raportu plus, wniosek o udostępnienie raportu plus z informacją o ocenie punktowej można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta (BOK) BIK bądź wysłać listem poleconym na adres BOK. Wniosek może także zostać złożony przez pełnomocnika, o ile posiada on dokument pełnomocnictwa z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy. Ważne aby wniosek został poprawnie wypełniony oraz podpisany. Należy również dołączyć dowód wpłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Odebranie raportu

Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Może to uczynić również pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo ogólne lub szczególne z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy, z którego treści będzie wynikało upoważnienie do odbioru zamówionego przez wnioskodawcę raportu. Wnioskodawca może otrzymać raport listem poleconym, o ile wskazał adres na który ma zostać przesłany.

Do czego służą oceny punktowe?

Kiedy BIK przekazuje bankom dane o kliencie, udostępnia im także tzw. oceny punktowe, które są później wykorzystywane przy rozpatrywaniu decyzji kredytowych. Takie oszacowania przyspieszają wydawanie decyzji, pozwalają na obiektywną ocenę z wykorzystaniem jednakowych kryteriów oraz umożliwiają automatyczną ocenę ryzyka.

Scoring, czyli metoda punktowa oceny ryzyka kredytowego

Punktową ocenę ryzyka oblicza się za pomocą tzw. scoringu. Metoda ta polega na ocenie wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy przez porównanie jego profilu z profilami klientów, którzy otrzymali już kredyty. Im bardziej jest on zbliżony do profilu klientów terminowo spłacających kredyty w przeszłości, tym wyższa ocena punktowa zostanie przyznana.

W jaki sposób wylicza się ocenę punktową?

Wyliczenie oceny punktowej następuje na podstawie danych zebranych o kliencie przy zastosowaniu odpowiedniej formuły matematycznej. W przypadku BIK dane są przekazywane przez banki i SKOK-i. Ocena punktowa stanowi sumę wszystkich punktów przyznanych klientowi za poszczególne elementy charakterystyki. Po uwagę brane jest na przykład to czy:

a) zostały zarejestrowane jakiekolwiek opóźnienia w spłatach posiadanych dotychczas kredytów,

b) przekroczono limity na karcie kredytowej.

Zobacz: Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Jak scoring wykorzystywany jest przez banki?

Scoring pozwala na szybką, precyzyjną i obiektywną ocenę wiarygodności klienta. Ocena może być dokonywana w stosunku do dotychczasowych, jak i do nowych klientów. Przez zastosowanie oceny punktowej znacząco skraca się czas oczekiwania na decyzję kredytową, obniża to także koszty jej wydania. Dzięki takim ocenom możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa w obrocie pieniężnym i zminimalizowanie ryzyka przy przyznawaniu kredytów.

Jakie korzyści przynosi klientowi uzyskanie raportu plus z informacją o ocenie punktowej?

Dla klienta ubiegającego się np. o kredyt na zakup mieszkania raport tego rodzaju będzie miał bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim pozwoli na określenie szans na uzyskanie takiego kredytu. Klienci, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania mogą liczyć na większą przychylność ze strony banków. Poza tym będą mogli spodziewać się dużo bardziej atrakcyjnych ofert ze strony banków i innych instytucji udzielających kredytów.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA