REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Agnieszka Wiśniewska
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Biuro Informacji Kredytowej i jego misja

REKLAMA

Biuro Informacji Kredytowej można określić mianem ogólnodostępnego instrumentu pozwalającego bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Biuro zostało powołane do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa obrotu pieniężnego, a co za tym idzie zminimalizowania ryzyka kredytowego. Podmioty mogące skorzystać z usługi BIK często zwalniają swoich klientów z konieczności uzyskania pisemnych zaświadczeń o stanie swoich zobowiązań. Poza tym to banki ponoszą odpowiedzialność za wiarygodność i poprawność danych przekazywanych do bazy BIK.

W którym momencie nasze dane trafiają do BIK?

Warto podkreślić, że BIK to nie czarna lista dłużników. Nasze dane trafiają do bazy BIK w momencie złożenia wniosku o kredyt, i później kiedy otrzymamy już zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Bank aktualizuje dane odnośnie zobowiązania co miesiąc. Dane w BIK będą przetwarzane do momentu całkowitej spłaty kredytu, o ile spłata nastąpi terminowo.

Jak długo przetwarza się dane po wygaśnięciu zobowiązania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.

Zobacz: Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Przetwarzanie danych bez zgody klienta

Istnieją przesłanki umożliwiające przetwarzanie danych przez BIK bez zgody klienta. Przede wszystkim dane można w dalszym ciągu przetwarzać, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

a) klient nie regulował zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni,

b) upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

Dodatkowo dane mogą być przetwarzane dla celów statystycznych. Dotyczy to wszystkich klientów i odbywa się przez 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania, oraz umożliwia dokonanie przez bank oceny ryzyka kredytowego za pomocą modeli statystycznych.

Czy warto budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej jest niezmiernie ważne. Dane, które znajdują się w BIK nie tylko określają początkowy stan zadłużenia, lecz również jego aktualny stan oraz historię zobowiązania w ujęciu miesięcznym. Bank zwracając się do BIK o udzielnie informacji o kliencie może szybko i sprawnie oszacować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Należy pamiętać, że udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem dla banku i innych instytucji udzielających takich zobowiązań. Warto więc budować historię kredytową, nawet negatywną, niż nie posiadać jej w ogóle. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na instytucje udzielające kredytów. Jeżeli klient nie spłaca przez pewien czas zobowiązań, ale ostatecznie reguluje swoje zadłużenie, bank może ocenić ryzyko związane z udzieleniem mu kolejnego kredytu. Dane przetwarzane w bazie BIK pokazują jak klient radzi sobie ze spłatą zadłużenia, w przypadku osoby nie widniejącej w bazie oszacowanie potencjalnego zagrożenia jest niemożliwe.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czy budowanie pozytywnej historii kredytowej może przełożyć się na konkretne profity ze strony banku?

Dla banków i innych instytucji udzielających kredytów, klient widniejący w bazie BIK, oraz posiadający pozytywną historię kredytową, jest cenny. Może się to przełożyć na warunki oferowane przez wyżej wymienione podmioty. Zaciągając kredyt na mieszkanie lub samochód będziemy mogli negocjować np. niższe oprocentowanie, uproszczenie procedur, obniżenie prowizji i opłat dodatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA