REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pakiet przepisów związanych z wdrożeniem RODO przyjęty przez rząd

Projekt nowelizacji 168 ustaw dostosowujących je do przepisów RODO zawiera m.in. rozwiązania w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej czy karalności usiłowania wyłudzeń pod pretekstem ochrony danych osobowych. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Proporcje kobiet i mężczyzn w zawodach technologicznych

Kobiety w zawodach technologicznych stanowią coraz wyższy procent. Szacuje się, że za 10 lat proporcje pomiędzy nimi i mężczyznami w obszarze STEM powinny się wyrównać.

Wybory samorządowe 2018: wyniki drugiej tury

W drugiej turze wyborów samorządowych, które odbyły się 4 listopada 2018 r. wybrano 649 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tegorocznych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Rozprawa o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS od 2019 r. odroczona

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca ustawy znoszącej górny limit składek na ZUS (trzydziestokrotność) została odroczona. Konfederacja Lewiatan sugeruje wprowadzenie wydłużonego vacatio legis.

REKLAMA

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - sprzeciw pracodawców

12 listopada 2018 r. (najbliższy poniedziałek) ma być dniem wolnym od pracy i handlu. Pracodawcy nie zgadzają się, aby ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, stanowił dzień wolny od pracy. Postulują o wstrzymanie prac nad ustawą i podają ją jako przykład bardzo złej legislacji, sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa.

Ustawy o PPK i Funduszu Solidarnościowym przyjęte przez Senat

Senat przyjął bez poprawek Ustawę o pracowniczych planach kapitałowych oraz Ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. PPK i Fundusz Solidarnościowy zaczną funkcjonować już w 2019 r. Czym są PPK i nowy fundusz?

Senat o zmianach w PIP i dniu wolnym od pracy 12 listopada 2018 r.

Senat przyjął z 2 poprawkami ustawę zmieniającą przepisy dotyczące Państwowej Inspekcji Pracy. Dotyczą one składania oświadczeń o wykonywaniu przez osoby najbliższe kontrolowanej działalności. Takie oświadczenie złoży pracownik PIP wykonujący czynności kontrolne oraz pracownik je nadzorujący. Senat przyjął również ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy i handlu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadził do niej 3 poprawki.

Wnioski o paszport według nowego wzoru od 5 listopada 2018 r.

Osoby składające wniosek o paszport od 5 listopada 2018 r. otrzymają dokument według nowego wzoru. Szata graficzna będzie nawiązywała do 100-lecia odzyskania niepodległości.

REKLAMA

Jak dbać o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych?

Policja przypomina, iż w okresie Wszystkich Świętych częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach czy w naszych domach. Jak zadbać o bezpieczeństwo w tych dniach?

Pakiet alimentacyjny przyjęty przez rząd

Pakiet alimentacyjny ma usprawnić egzekucję świadczeń alimentacyjnych. Nowe rozwiązania poza pewnymi wyjątkami wejdą w życie na początku 2019 r.

Druga tura wyborów samorządowych - cisza wyborcza

Cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych będzie obowiązywała nie tylko w tych miejscach gdzie odbywa się głosowanie, ale na terenie całego kraju. Agitacja podczas ciszy wyborczej jest zabroniona.

Druga tura wyborów samorządowych 4 listopada 2018 r.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. W głosowaniu zwycięży kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego w 2019 r.

Kryterium dochodowe dla świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ma wzrosnąć do 800 zł. Projekt jest przedmiotem prac rządowych.

Emerytury matczyne od 2019 r.

Ustawa o emeryturach matczynych ma wejść w życie w 2019 r. Emerytury otrzymają wszystkie kobiety, które kiedykolwiek urodziły 4 lub więcej dzieci i w związku z ich wychowaniem nie podjęły zatrudnienia bądź zrezygnowały z pracy.

Opłaty za korzystanie z szafy w szpitalu niezgodne z prawem

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż praktyka szpitala, który pobiera od pacjentów opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki m.in. z szafy narusza prawo pacjenta do godności.

12 listopada 2018 r. - jak będą działały szpitale i apteki?

Jak będą udzielane świadczenia zdrowotne w szpitalach i przychodniach 12 listopada 2018 r.? Czy w tym dniu apteki będą czynne? Informacji udzieliło Ministerstwo Zdrowia.

Frankowicze przygotowują pozew grupowy wobec Skarbu Państwa

Kłopoty osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, ciągną się od lat. Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu zapowiada złożenie pozwu grupowego wobec Skarbu Państwa, w którym wskazane zostaną zaniechania nadzoru finansowego.

Pozapłacowe benefity zyskują na popularności

Pozapłacowe benefity mogą przesądzić o wyborze pracodawcy. Obecna sytuacja na rynku pracy skłania pracodawców do ponoszenia wynagrodzenia oraz oferowania innych dodatków przyciągających pracowników.

Rachunki za prąd w 2019 r. bez zmian dla rodzin w pierwszym progu podatkowym

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Energii rodziny, których dochód roczny mieści się w pierwszym progu podatkowym nie będą płacić wyższych rachunków za prąd dostarczony w 2019 roku w porównaniu z rokiem 2018.

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia to plan minister Elżbiety Rafalskiej. Uważa, że jest to jedna z najbardziej rażących niesprawiedliwości, które jeszcze funkcjonują.

Branża cyberbezpieczeństwa - kobiety z niższymi zarobkami

Branża cyberbezpieczeństwa rozwija się coraz szybciej. Liczba wolnych miejsc pracy dochodzi do 300 tysięcy. Koniecznością stanie się zatrudnienie większej liczby kobiet. Aktualnie stanowią jedynie 11 % zatrudnionych i zarabiają mniej od mężczyzn.

Częste kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce rośnie. Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej przeprowadza kontrole legalności zatrudnienia pracowników z zagranicy. Jakie kary grożą za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca?

Nowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych uchwalony

Powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostało uchwalone. Środki z Funduszu będą przeznaczane na wspieranie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w ramach Pakietu Społecznej Odpowiedzialności.

Ogólnopolski Dzień Seniora w ZUS "Aktywnie i bezpiecznie"

ZUS po raz kolejny organizuje ogólnopolski Dzień Seniora. W 2018 r. odbywa się pod hasłem "Aktywnie i bezpiecznie". Ma na celu zachęcić osoby starsze do aktywności oraz popularyzację wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - emerytura dla matek 4 plus

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym został rozpatrzony przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Nowe świadczenie ma przysługiwać matkom co najmniej 4 dzieci, które zrezygnowały z pracy bądź jej nie podjęły ze względu na wychowywanie potomstwa.

Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 649 gminach i miastach 4 listopada 2018 r. odbędzie się druga tura wyborów samorządowych.

Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw

Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw. W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 r. wybierano łącznie 46 tys. 747 radnych wszystkich szczebli.

12 listopada wolny od pracy - negatywna opinia Pracodawców RP

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Tak postanowił Sejm RP. Powodem ustalenia dodatkowego dnia wolnego od pracy jest uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pracodawcy RP negatywnie oceniają skrócenie czasu pracy.

12 listopada 2018 r. wolny od pracy

12 listopada 2018 r. to dzień wolny od pracy. W związku z tym, że 11 listopada wypada w niedzielę, Sejm przyjął ustawę uznającą 12 listopada tego roku (poniedziałek) za wolny od pracy.

Asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia

Asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy. Zwolnienia lekarskie obowiązkowo w formie elektronicznej będą wystawiane od 1 grudnia 2018 r.

Żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników PGNiG

PGNiG buduje żłobek i przedszkole dla dzieci swoich pracowników. Budynek będzie zlokalizowany na terenie firmy. Pracodawca pomaga młodym pracownikom godzić życie prywatne z zawodowym.

Dłuższy okres ważności karty EKUZ

Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą.

Cofnięcie zażalenia przez ZUS niedopuszczalne - SN

Sąd Najwyższy 16 października 2018 r. wydał postanowienie w sprawie III UZ 10/18, zgodnie z którym cofnięcie zażalenia przez ZUS jest niedopuszczalne. Przy rozpoznaniu zażalenia powstało zagadnienie prawne i SN skierował 5 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Emerytury na IKE lub IKZE zwolnione z podatków od zysków i darowizn

Pieniądze zgromadzone na emeryturę na IKE bądź IKZE stanowią własność prywatną. Właściciel konta może wyznaczyć osoby, które w razie jego śmierci dziedziczą zgromadzone na nim środki. Takie dziedziczenie zwolnione jest z podatku od zysków i darowizn.

Wybory samorządowe 2018: kiedy poznamy wyniki?

Państwowa Komisja Wyborcza podaje, iż wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 r. powinny być znane we wtorek, środę lub czwartek.

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 30 października 2018 r. zbada zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedmiotem prac TK będzie zniesienie górnego limitu składek na ZUS.

Likwidacja karty pojazdu, zero mandatów za brak przy sobie ,,prawka'' - kolejne zmiany dla kierowców

Nadchodzą kolejne, przełomowe zmiany dla kierowców. Ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury przygotowały zestaw przepisów wprowadzających liczne ułatwienia dla kierowców - zlikwidowana zostanie karta pojazdu, naklejka kontrolna. Zmiany zakładają także wprowadzenie możliwości pozostawienia przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak mandatu za nieposiadanie przy sobie ,,prawka''.

Rekompensaty za utracony węgiel od połowy 2019 r.

Wypłata rekompensat za utracony węgiel ma nastąpić od 1 czerwca 2019 r. Osoby uprawnione będą mogły składać wnioski w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Komisja wyborcza administratorem danych osobowych

Obwodowa komisja wyborcza jest administratorem danych osobowych. W jakim zakresie może je przetwarzać?

Uwaga na fałszywe maile z podpisem ZUS

Wielu klientów ZUS w ostatnich dniach otrzymuje informacje o rzekomo zaległych składkach. ZUS nie wysyła jednak takich maili i przestrzega przed próbami wyłudzenia danych.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi - zmiany w 2019 r.

Cudzoziemiec, któremu państwo polskie odmówi wydania wizy Schengen będzie mógł zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie o kontrolę decyzji odmownej. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Pracownia Liderów Prawa – rekrutacja 2018/2019

Już 15 października kończy się rekrutacja do kolejnej edycji programu Pracownia Liderów Prawa. Prowadzony przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości program, skierowany jest nie tylko do absolwentów studiów prawniczych, ale również do szerokiego grona studentów, doktorantów oraz aplikantów.

Nadchodzą ułatwienia dla rolników - Sejm debatuje nad ustawą

Możliwość sprzedaży produktów nie tylko w detalu ale również lokalnym restauracjom czy stołówkom, zwolnienie z licznych obowiązków administracyjnych oraz niższe opodatkowanie - oto nad jakimi zmianami dla rolników debatuje Sejm RP. Czy zmiany zostaną przyjęte?

Dni Ubezpieczonego od 1 października 2018 r.

"Dni Ubezpieczonego" rozpoczną się 1 października 2018 r. i potrwają miesiąc. "W ramach naszej dorocznej akcji pokażemy klientom, że ubezpieczenia społeczne to rzecz w ich życiu bardzo istotna i warto monitorować choćby stan swojego konta w ZUS" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Program „Opieka 75 plus” w 2019 r. także dla seniorów w rodzinach

Od 2019 r. program „Opieka 75 plus” skierowany będzie także dla seniorów w rodzinach. Program adresowany do małych gmin, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego od 1 października 2018 r.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego będzie możliwa już od 1 października 2018 r. Nie oznacza to jednak, iż kierowcy nie będą kontrolowani. Nadal muszą również posiadać taki dokument.

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego?

Obecnie do zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się również dodatek przysługujący za staż pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w tym zakresie.

Zakaz pobierania odsetek od odsetek przez banki - projekt Prezydenta

Zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja bankowa. Prezydent chce to zmienić. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został skierowany do Sejmu.

Jak zapobiegać aferom finansowym? UOKiK ma propozycje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysunął kilka propozycji dotyczących zwiększenia nadzoru nad sprzedażą produktów finansowych. UOKiK proponuje m.in. by wprowadzić możliwość nakładania kar finansowych na menedżerów, wprowadzenie limitu wynagrodzenia prowizyjnego dla pośredników, a także stworzenie rejestru osób sprzedających produkty finansowe. Czy takie rozwiązania pozwolą uniknąć drugiego GetBack'u?

Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych od 2019 r.

Fundusz Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych ma funkcjonować od 1 stycznia 2019 r. Fundusz będzie zasilany m.in. z daniny solidarnościowej.

REKLAMA