Mieszkania na wynajem - Prezydent podpisał nową ustawę

mieszkanie Fot. Fotolia / Fotolia
Prezydent podpisał ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności mieszkań.

Ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe prawo ma wspierać samorządy w tworzeniu mieszkań na wynajem. Pozwoli im też ubiegać się o dofinansowanie budowy nowych lokali.

Nowe przepisy ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego, mają na celu poprawę dostępności mieszkań. Zakładają też rezygnację z tworzenia zasobu mieszkań socjalnych na rzecz mieszkań komunalnych.

Zgodnie z dotychczasowym prawem, gminy były zobowiązane wydzielić taki zasób, aby te lokale zamieszkiwały osoby, których nie stać na wynajem mieszkania komunalnego. Zdarzały się przypadki, że sytuacja materialna najemcy mieszkania komunalnego się pogorszała i gmina miała obowiązek przenieść taką osobę do lokalu socjalnego.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Po wejściu w życie nowych przepisów, gmina nie będzie musiała eksmitować takiego najemcy, tylko najemca za ten sam lokal zapłaci mniejszy czynsz - socjalny.

Podobny mechanizm ma zostać zastosowany, kiedy sytuacja materialna najemcy się poprawi, np. w związku ze wzrostem dochodów. Wtedy czynsz najemcy zostanie podwyższony do rynkowego.

Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta RP, ustawa wprowadza zmiany dotyczące zasad wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem. Umożliwią one gminom ubieganie się o dofinansowanie tworzenia nowych lokali mieszkalnych bez dotychczasowego warunku wydzielenia z gminnego zasobu odpowiedniej liczby lokali socjalnych.

Nowe przepisy modyfikują zasady wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem. "Gminy będą mogły wynająć lub podnająć każdy lokal spełniający wymogi ustawowe w ramach tzw. najmu socjalnego, czyli umowy najmu lokalu nadającego się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m kw., a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m kw., przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie" - wyjaśniono.

Zgodnie z nowelą gminy będą mogły się ubiegać o bezzwrotne finansowe wsparcie w tworzeniu lokali przez innego inwestora. "Finansowym wsparciem objęte mają być także remonty lub przebudowy noclegowni i schronisk dla bezdomnych oraz przedsięwzięcia, w wyniku których powstaną ogrzewalnie" - dodano.

Kancelaria wskazała, że ustawa umożliwia jednoczesne finansowanie tych samych przedsięwzięć ze środków UE i udzielanie im wsparcia na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy. "Inwestor będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że wsparcie nie obejmie tych samych kosztów przedsięwzięcia, jakie finansowane są już ze środków unijnych" - wyjaśniono.

Gminy będą mogły też uzyskać bezzwrotne wsparcie na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem. Takie mieszkania będą przeznaczone dla osób uzyskujących dochody zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych, a zarazem zbyt wysokie, aby ubiegać się o lokal komunalny.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autor: Michał Boroń

edytor: Anna Mackiewicz

mick/ amac/

Polecamy serwis: Konsument-dom

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...