Nowa Konstytucja – termin referendum

Nowa Konstytucja RP/ fot. Fotolia
Referendum w sprawie zmiany Konstytucji może odbyć się w tym samym dniu co wybory samorządowe. "Możliwa jest też potencjalnie sytuacja, że te akty wyborcze będą rozdzielone" - informuje wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Mucha: prawdopodobnie 26 kwietnia w Warszawie Konwencja Konstytucyjna

Prawdopodobnie 26 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie Konwencja Konstytucyjna - poinformował w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że może w niej uczestniczyć około tysiąc osób, a w jej trakcie mogą zostać złożone ważne deklaracje prezydenta.

"Na koniec kwietnia, prawdopodobnie 26 kwietnia, będzie w Warszawie na Stadionie Narodowym, Konwencja Konstytucyjna. Przewidujemy około tysiąca uczestników na tej konwencji. Chcielibyśmy, żeby to byli przedstawiciel organizacji pozarządowych, żeby to byli także ludzie z regionów, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, żeby tam była spora grupa ludzi młodych. Na pewno poza wystąpieniem prezydenta także panele merytoryczne" - powiedział Mucha w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Mucha, który jest jednocześnie pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego, dotyczącego zmiany konstytucji, nie wykluczył też, że "3 maja mogą być ważne deklaracje prezydenta". "I tak samo nie wykluczam, czy nawet jestem przekonany, że w trakcie Konwencji Konstytucyjnej, będą określone ważkie deklaracje pana prezydenta" - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Pytany, kiedy Polacy pójdą zagłosować w sprawie zmian w Konstytucji, Mucha powiedział: "Mamy kilka możliwości, z uwagi na zmianę dotycząca także prawa wyborczego, zmianę kodeksu wyborczego. Wiemy, że wybory samorządowe mogą się odbywać - jeżeli chodzi o pierwszą turę - według obecnego kształtu tych przepisów 21 października, 28 października, bądź 4 listopada. Możliwa jest taka sytuacja, że będzie ten termin oddziaływał na termin referendum konsultacyjnego, które planowane było na 10-11 listopada" - powiedział Mucha.

Państwa Komisja Wyborcza informowała niedawno, że wybory samorządowe mogą się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Według Muchy, potencjalnie możliwe jest, że Polacy tego samego dnia będą głosować zarówno w wyborach samorządowych, jak i głosować w referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.

"Możliwa jest też potencjalnie sytuacja, że te akty wyborcze będą rozdzielone (...) teoretycznie jest możliwe, że w ciągu trzech tygodni pójdziemy trzy razy do głosowania (pierwsza i druga tura wyborów samorządowych i referendum konsultacyjne - PAP). Oczywiście, że to rozważamy, że to analizujemy. Pan prezydent będzie tutaj podejmował decyzje. Wiemy, że tryb formalny, konstytucyjny (...) jest taki, że projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym wskazany jest termin referendum i wskazane są konkretne pytania, kierowany jest przez pana prezydenta do Senatu. Wiemy, że większość w Senacie ma Prawo i Sprawiedliwość. W związku z tym, naturalną rzeczą jest to, że te konsultacje trwają, ( i trwają) pewne ustalenia także polityczne, żebyśmy podjęli wspólnie decyzje, co do tego, który termin będzie najlepszy" - tłumaczył.

Jak mówił, analizowane są obecnie obie opcje, czyli zorganizowanie referendum z wyborami samorządowymi oraz termin referendum niezależny od wyborów.

"Analizujemy obie opcje w tym zakresie, jesteśmy przygotowani do potencjalnych zmian w prawie. Gdyby było tak, że my tę datę ujednolicamy, w sensie takim, że w jednym terminie są zarówno wybory samorządowe, jak i referendum, to jest ileś kwestii związanych z ujednoliceniem składu komisji, z tym, żeby to głosowanie było w jednym miejscu, do jednej urny, w jednym czasie i żeby to liczenie (głosów) nie było przez dwie komisje" - powiedział Mucha. Jak dodał, "nie jest (to) odległa perspektywa, kiedy te decyzje ostatecznie zapadną".

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

Pierwszym etapem kampanii społeczno-informacyjnej w tej sprawie są organizowane od zeszłego roku otwarte spotkania w regionach z udziałem ekspertów w zakresie prawa konstytucyjnego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mrr/

Polecamy serwis: Konstytucja

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...