W dniu 27 października 2017 r. Sejm podjął uchwałę, w której ustanowił rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta. W lipcu przyszłego roku minie 20 lat od śmierci poety i z tej okazji, w uznaniu zasług artysty, postanowiono oddać mu hołd w postaci uznania 2018 r. jego rokiem.
Cytując z uchwały Sejmu: w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.
W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.
Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy [...] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.
Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”
Krótki życiorys
Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. w Lwowie, a zmarł w dniu 28 lipca 1998 r. w Warszawie. Przez pierwszych 20 lat swojego życia przebywał we Lwowie. W czasie okupacji angażował się w działalność konspiracyjną – był członkiem AK.
Dzięki uzyskaniu matury na tajnych kompletach, po wojnie Herbert mógł podjąć studia ekonomiczne w Akademii Handlowej w Krakowie i prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Herbert zadebiutował w 1956 r. tomem wierszy Struna światła. Do innych ważnych dzieł możemy zaliczyć np. Studium przedmiotu, Pana Cogito, Raport z oblężonego Miasta, Epilog Burzy.
W poezji Herberta znajduje się wiele odwołań do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii. Artysta rozważał przy tym zagadnienia moralne, a także kondycję duchową żyjącego dzisiaj człowieka. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na cykl esejów Barbarzyńca w ogrodzie z 1962 r.
Jednym z charakterystycznych elementów poezji Herberta jest postać Pana Cogito – inteligentnego i wrażliwego człowieka mającego problem z dostosowaniem się do współczesnej rzeczywistości.
Utwory Zbigniewa Herberta tłumaczone były na 35 języków. Artysta otrzymał wiele nagród np. Nikolausa Lenaua (1965), nagroda im. Herdera (1973) i nagroda im. Petrarki (1978). Po śmierci został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Opracowano na podstawie:
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 października 2017 r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta (M.P. z 2017 r. poz. 1004)
https://biografia24.pl/zbigniew-herbert/