2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów

Diana Wawrzusiszyn
rozwiń więcej
2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów /Fot. Fotolia
Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Po zmianie przepisów osoba pokrzywdzona będzie przesłuchana w terminie do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku przestępstwa zgwałcenia ważne jest, aby ofiarom nie przysparzać dodatkowych cierpień z powodu przedłużającego się i źle zorganizowanego postępowania. Ofiary zgwałcenia powinny być przesłuchane w sądzie raz i to w miarę szybko, bo oczekiwanie w takich sytuacjach jest dodatkową udręką. W rzeczywistości proces ten trwa nawet do 90 dni. RPO zwraca uwagę na nieprawidłowości na tym polu już od początku ubiegłego roku.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Nieścisłości w Kodeksie karnym

RPO wyraża zaniepokojenie zdecydowanie zbyt długim okresem od wpłynięcia wniosku do przesłuchania ofiary gwałtu. Kodeks postępowania karnego szczegółowo określa sposób postępowania z osobą pokrzywdzoną.

Ustawodawca w artykule 185c Kodeksu postępowania karnego szczegółowo określa tryb przesłuchań świadka pokrzywdzonego przestępstwami z artykułów 197-199 Kodeksu karnego, to jest kolejno: zgwałcenia i wymuszenia czynności seksualnej, wykorzystania niepoczytalności lub bezradności oraz seksualnego wykorzystania zależności.

W przypadku wyżej wymienionych przestępstw obowiązuje szczegółowa forma przesłuchań. W świetle artykułu 185c k.p.k. osoba pokrzywdzona zostaje przesłuchana w charakterze świadka w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Takie przesłuchanie odbywa się na posiedzeniu sądu.

„Intencja prawodawcy była jasna i szczera”- głosi komunikat RPO. Rozwiązanie to stworzono z myślą o osobie pokrzywdzonej mając zapewnić jej odpowiedni komfort, jednak paradoksalnie działa wbrew niej, bo stworzenie wymaganych w przepisach warunków wymaga czasu. Działającego na jej niekorzyść.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Istota problemu

Problemem jest niewystarczająca komunikacja między sędziami a prokuratorami. Rzecznik wymienia także nieprawidłowości w organizacji pracy sądów oraz nie branie pod uwagę istoty przesłuchań dla ofiary podczas wyznaczania terminu składania zeznań. Według raportu przeprowadzonego przez RPO wynika, że ofiara gwałtu może czekać na przesłuchanie nawet 3 miesiące, co jest obciążające dla jej psychiki. Z tego powodu Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił zainterweniować i wskazać nieprawidłowości.

W przepisach dotychczas obowiązujących nie jest podany termin, w jakim miałoby się odbyć przesłuchanie. Tej kwestii nie określa też Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. 2015 poz. 2316). Zgodnie z § 2 regulaminu sprawy w postępowaniu przygotowawczym, w których przesłuchanie świadka odbywa się przez sąd na podstawie art. 185a-185c k.k. należą do kategorii „pilnych".

Z drugiej jednak strony § 56 ust. 1 regulaminu stanowi, iż sprawy powinny być rozpatrywane według kolejności ich wpływu. Wyjątkiem może być sytuacja gdy, przepisy szczególne określają termin do ich rozpoznania lub zachodzi inna uzasadniona przyczyna zmiany tej kolejności wynikająca najczęściej z organizacji pracy sądu. Wyjątek dotyczy spraw „pilnych", które na terminy rozpraw lub posiedzeń należy kierować poza wskazaną wyżej kolejnością (tj.§ 56 ust. 2). Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje uściślenie tej kwestii.

Zobacz: Postępowanie karne

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Resort Sprawiedliwości w odpowiedzi na pismo Rzecznika zgodził się z nim, że rozwiązanie problemu wymaga zmian ustawowych. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o podjęciu przez Biuro Legislacyjne pracy nad uściśleniem przepisów, w taki sposób, aby okres przeprowadzenia przesłuchania ofiar gwałtów nie trwał nie dłużej niż 14 dni od daty wpłynięcia wniosku. Wiceminister Marcin Warchoł poinformował, że projekt znajduje się na zaawansowanym etapie prac koncepcyjnych.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...