Płatność za mandat kartą płatniczą
REKLAMA
REKLAMA
Sejm na posiedzeniu w dniach 5 i 7 lipca uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Obecnie trwają prace Senatu nad proponowanymi zmianami. Jak podnosi MSWiA, wprowadzenie możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innych instrumentów płatniczych zwiększy ściągalność mandatów.
REKLAMA
Płatność na miejscu
Kwestie związane z nakładaniem i poborem mandatów reguluje Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej: k.p.o.w.). Zmiany dotyczą głównie art. 98 k.p.o.w. i wprowadzają alternatywną możliwość zapłaty mandatu. Funkcjonariusze posiadający odpowiedni terminal płatniczy będą mieli obowiązek poinformować o takiej możliwości osoby ukarane mandatami.
Nie wszystkie patrole Policji będą wyposażone w terminale. Oznacza to, że gdy dany patrol nie będzie posiadał odpowiedniego terminalu mandat trzeba będzie opłacić według starych przepisów.
REKLAMA
Wybór rodzaju płatności będzie należał do osoby przyjmującej mandat, a kartą będą mogli zapłacić także obcokrajowcy. Należy zaznaczyć, że wszelkie koszty autoryzacji transakcji i przekazania środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią, poniesie ukarany.
Obok możliwość zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej, pojawia się możliwość zapłaty za pomocą innych instrumentów płatniczych. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o usługach płatniczych instrumentem płatniczym jest zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego.
Innym instrumentem płatniczym, którym można będzie zapłacić za mandat jest np. BLIK.
Dotychczasowy stan prawny
Do czasu wejścia w życie odpowiedniej ustawy obowiązują nas reguły określone w art. 98 k.p.o.w. Zgodnie z tym artykułem, obecne przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów:
- gotówkowy;
- kredytowany;
- zaoczny.
Mandatem gotówkowym, czyli takim który należy opłacić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, można obciążyć cudzoziemca. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu, jeżeli nie dysponują odpowiednią ilością gotówki (PLN).
Mandat w postaci kredytowej lub zaocznej może zostać nałożony na osoby stale zamieszkujące w Polsce. W praktyce oznacza to, że osoba stale zamieszkująca na terytorium RP jest zobowiązana do dokonania płatności na wskazany rachunek bankowy.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz. U z 2016 r. poz. 1713 z późn. Zm. )
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (j.t. Dz.U.z 2016. Poz. 1572 z późn. Zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA