Będzie zakaz nieuzasadnionego blokowania numerów ratunkowych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Blokowanie numerów alarmowych jest istotnym problemem, realnie zagrażającym naszemu bezpieczeństwu. W całej Unii Europejskiej liczba bezzasadnych zgłoszeń kierowanych do numeru 112 wynosi ponad 50%. W Polsce monitoring funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dane za 2015 r. wskazują, że 45% wszystkich połączeń stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. W 2016 r. takich połączeń, w ogólnej puli, było jeszcze więcej, bo 46,63%. Skala zgłoszeń, które nie powinny być kierowane do centrów powiadamiania ratunkowego jest zatem ogromna. Z tego względu konieczne jest podjęcie działań ograniczających to zjawisko.
REKLAMA
Prace nad projektem ustawy powinny sprzyjać zwiększeniu świadomości społecznej co do tego, jak istotne jest odpowiedzialne korzystanie z numerów alarmowych. Działania niektórych osób, powodowane złośliwością, brakiem wyobraźni i niedostatkiem empatii, mogą zablokować linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Od uzyskania połączenia z numerem 112 lub innymi numerami alarmowymi i natychmiastowego wysłania pomocy często zależy jej zdrowie, a nawet życie.
POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Proponowana nowelizacja Kodeksu wykroczeń uzupełnia obecnie obowiązujący przepis art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń. Kto umyślnie, bez uzasadnienia, blokował będzie telefoniczny numer alarmowy, utrudniając lub uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego, podlegać będzie karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 zł.
Efektem nowelizacji powinna być poprawa dostępności usługi powiadamiania alarmowego i zmniejszenie czasu reakcji służb ratunkowych na zgłoszenie, a tym samym poprawa bezpieczeństwa obywateli. System powiadamiania ratunkowego jest bowiem systemem o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa obywateli, chroniącym ich życie i zdrowie. Przyjęcie rozwiązania zaproponowanego w projekcie ustawy wzmocni to bezpieczeństwo i ułatwi pracę tym, którzy nad nim czuwają.
Zobacz: Sprawy karne
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA