Emeryci bez prawa do świadczenia rehabilitacyjnego - wyrok TK
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje emerytom, nawet tym, którzy zawiesili prawo do emerytury w związku z pracą - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zgodne z Konstytucją są przewidujące to przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
REKLAMA
We wtorek po niejawnej rozprawie prezes TK Julia Przyłębska ogłosiła wyrok, w odpowiedzi na pytanie prawne sądu w Gliwicach. "Wyrok jest prawomocny, podlega niezwłocznemu ogłoszeniu" - zaznaczyła prezes TK.
Sąd miał wątpliwości, czy zgodne z konstytucją są przepisy, pozbawiające świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczonego, który ma ustalone prawo do emerytury, ale jej wypłata została zawieszona, ponieważ kontynuuje on zatrudnienie.
POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej
REKLAMA
Sąd pytał czy nie narusza to konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa i sprawiedliwości społecznej w związku z zawartym w ustawie zasadniczej prawem do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Sędzia sprawozdawca Zbigniew Jędrzejewski podnosił w uzasadnieniu, że świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje po długotrwałym zwolnieniu lekarskim, ma zabezpieczyć pieniądze osobie, która znalazła się w sytuacji, w której nie ma środków utrzymania.
Tłumaczył, że emeryt z przyznanym prawem do emerytury, który zawiesił jej wypłatę w związku z podjęciem zatrudnienia nie jest w takiej sytuacji. Przypomniał, ze świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest po wyczerpaniu okresu zwolnienia lekarskiego, jeśli osoba nie kwalifikuje się do renty, a rokuje powrót do zdrowia i pracy.
REKLAMA
Emeryt nie jest w sytuacji braku środków utrzymania, ponieważ wystarczy rozwiązać stosunek pracy i powiadomić zakład emerytalny o odwieszeniu świadczenia - tłumaczył sędzia Jędrzejewski. Zaznaczył, że samo opłacanie składki nie uprawnia do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, trzeba spełnić jeszcze inne kryteria.
Podkreślał, że długotrwałe zwolnienie lekarskie daje czas - w ocenie składu orzekającego w tej sprawie - by zdecydować o powrocie na emeryturę, gdy ma się świadomość, że zgodnie z przepisami świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje.
Obok prezes Przyłębskiej i Jędrzejewskiego w pięcioosobowym składzie byli też sędziowie Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski i Michał Warciński.
Zobacz serwis: Praca
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat