Złożenie wniosku o świadczenie pieniężne będzie łatwiejsze w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Jakie wnioski obejmuje nowelizacja?
Jak wynika z ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych, zmiany zostaną wprowadzone w przepisach dotyczących:
REKLAMA
- świadczeń rodzinnych,
- świadczeń z pomocy społecznej,
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
- świadczeń wychowawczych,
- Karty Dużej Rodziny.
Niniejsza ustawa określa warunki współpracy pomiędzy organami i podmiotami publicznymi właściwymi ze względu na udzielanie konkretnego świadczenia. Współpraca polegać będzie na elektronicznej wymianie informacji oraz korzystaniu i udostępnianiu przez poszczególne podmioty z danych umieszczonych w rejestrach teleinformatycznych.
POLECAMY: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Podmioty zobowiązane do współdziałania to:
- sądy,
- prokuratury,
- organy podatkowe,
- Państwowe Inspekcje Pracy,
- Straż Graniczna,
- komornicy sądowi,
- organy egzekucyjne,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- ośrodki pomocy społecznej
- właściwi ministrowie.
Wymiana informacji między podmiotami w szczególności dotyczy:
- danych zgromadzonych na koncie ubezpieczonego;
- danych osób wskazanych przez ministra, pobierających świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia wychowawcze;
- danych wpisanych do baz danych Systemu Informacji Oświatowej;
- danych wpisanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych oraz z ogólnopolskiego wykazu studentów i ogólnopolskiego wykazu doktorantów;
- danych zgromadzonych w rejestrze PESEL.
Dzięki powyższym regulacjom wnioskodawca zostanie zwolniony z obowiązku dostarczenia zaświadczeń np. o nauce dziecka w szkole. Organ sam będzie mógł zweryfikować informacje, zaś osoba składająca wniosek o świadczenie będzie musiała przedstawić tylko zwykłe oświadczenie o tym, że jego dziecko uczęszcza do szkoły.
Kiedy przepisy wchodzą w życie?
Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej, przepisy dotyczące współdziałania organów właściwych w zakresie udzielania świadczeń pieniężnych wchodzą w życie 1 lipca 2017 r.
Ustawa również uregulowała zasady funkcjonowania centralnej ewidencji kierowców, które dotyczą internetowej usługi umożliwiającej sprawdzenie liczby punktów karnych za pośrednictwem internetu. Przepisy te wchodzą w życie 24 kwietnia 2017 r.
Natomiast zmiany wprowadzone w ustawie o systemie informacji oświatowej wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
Przepisy dotyczące wymiany informacji i współdziałania miedzy organami mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy rozpoczynający się od dnia 1 listopada 2017 r.
REKLAMA
Przepisy dotyczące wymiany informacji i współdziałania miedzy organami w celu pomocy osobom uprawnionym do alimentów mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres świadczeniowy rozpoczynający się od dnia 1 października 2017 r.
Przepisy dotyczące wymiany informacji i współdziałania miedzy organami mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń wychowawczych na okres rozpoczynający się od dnia 1 października 2017 r.
Podstawa prawna:
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA