Sieć szpitali w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
23 marca 2017 r. posłowie przyjęli ustawę, która wprowadza tzw. sieć szpitali. „Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów” – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA
Powody utworzenia sieci szpitali
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie podkreślał, że „w ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane (…) Dzięki sieci wkraczamy na drogę porządkowania całego systemu opieki zdrowotnej. (…) To koniec z podziałem pacjentów na lepszych i gorszych. Zjawiskiem bardzo wstydliwym dla systemu, ale często spotykanym, było poszukiwanie lepszych pacjentów, bardziej atrakcyjnych, na których można zarobić i unikanie takich, którzy byli mniej atrakcyjni, których choroby, czy procedury niezbędne do wykonania, nie przynosiły zysku. To jest zjawisko, które nie może być kontynuowane.
Zobacz: Prawa konsumenta
Dzięki tej nowelizacji:
- poprawią się relacje między płatnikiem a wykonawcami świadczeń szpitalnych,
- placówki, które są istotne z punktu widzenia zabezpieczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych, będą miały zagwarantowane stabilność i ciągłość finansowania. Pozostałe jednostki również będą miały możliwość dostępu do środków publicznych,
- zarządzanie szpitalami będzie bardziej elastyczne, a struktury kosztów leczenia będą bardziej optymalne,
- świadczenia szpitalne i ambulatoryjne będą skoordynowane.
Zobacz: Prawa pacjenta
Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi
Korzyści
Pacjenci odczują następujące korzyści z wprowadzenia sieci szpitali:
- leczenie będzie skoordynowane,
- szpital zapewni pacjentowi kompleksową opiekę – począwszy od ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, poprzez opiekę szpitalną aż po rehabilitację,
- poprawi się dostęp do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Jakie świadczenia obejmie sieć szpitali?
- świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego
- świadczenia wysokospecjalistyczne
- świadczenia z zakresu programów lekowych
- świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych
- świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej
- świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
W ramach PSZ zostanie wyodrębnionych siedem poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Świadczeniodawcy z terenu danego województwa będą kwalifikowani do jednego z tych poziomów. Podstawą kwalifikacji będzie realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń (zasady kwalifikacji zostaną szczegółowo określone w ustawie oraz w rozporządzeniu wykonawczym).
Zobacz: Zasiłek chorobowy
Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w postępowaniach konkursowych.
Ustawa niebawem zostanie przekazana do Senatu RP.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat