REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym

Elżbieta Chojnowska
Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym/fot. Fotolia
Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec stycznia 2017 r. na naszym portalu pojawił się artykuł o postanowieniu Sądu Najwyższego w zakresie spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Prawny zakaz spożywania alkoholu obejmuje ulice, place i parki. Choć w ustawie jest on wyrażony konkretnie, jego interpretacja budzi zastrzeżenia. Przełomowy wyrok SO wskazuje jak należy interpretować definicję ulicy na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi całkowitym zakazem objęte są ulice, place i parki (art. 14 ust. 2a). Dodatkowy stały lub czasowy zakaz może ustanowić rada gminy na mocy uchwały (art. 14 ust.6). Taka uchwała musi precyzyjnie określać miejsce oraz czas w jakim zakaz będzie obowiązywał. Pamiętajmy jednak, że spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu może być legalne np. w lasach lub nad rzeką.

REKLAMA

Czy spożywanie alkoholu na bulwarach nad Wisłą w Warszawie jest wykroczeniem? Wszystko zależy od tego czy dane miejsce jest objęte zakazem ustawowym bądź uchwałą rady gminy wydaną na podstawie art. 14 ust. 6. Kiedy nie zgadzamy się z policjantem lub strażnikiem miejskim w kwestii czy w danym miejscu obowiązuje zakaz spożycia, możemy odmówić przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu rejonowego. Sąd bada stan faktyczny, wzywa świadków, przesłuchuje obwinionego i następnie wydaje wyrok.

Zobacz: Odpowiedzialność za wykroczenia

Dlaczego wyrok SO jest przełomowy?

27 marca 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, X Wydział Karny Odwoławczy (X Ka 1155/16) zapadł wyrok w sprawie spożywania alkoholu na betonowych schodach na Bulwarze Flotylli Wiślanej nad Wisłą. Sprawa trafiła do SO na skutek apelacji obwinionego od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie, XI Wydział Karny(XI W 10621/15).

REKLAMA

Sąd I instancji uznał obwinionego za winnego, ponieważ miejsce spożycia alkoholu tj. Bulwar Flotylli Wiślanej w opinii SR zostało uznane za ulicę, która jest objęta ustawowym zakazem. SR posłużył się definicją „ulicy” ujętą w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. zgodnie z którym ulica to wydzielony pas terenu posiadający urzędową nazwę, przeznaczony do ruchu pojazdów lub ruchu pieszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd II Instancji miał jednak wątpliwości co do przyjętej przez SR definicji ulicy i zwrócił się z zapytaniem prawnym do SN (SO wniósł o wyjaśnienie która definicja „ulicy” ma być przyjęta na potrzeby wykładni ustawowego zakazu spożywania alkoholu na ulicach).

W tej sprawie SN wydał postanowienie (I KZP 14/16), w którym odmówił podjęcia uchwały w rozpatrywanym zakresie, ale w uzasadnieniu orzeczenia wskazał sposób interpretacji przepisu. SN uznał, że na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi właściwe jest przyjęcie definicji „ulicy” zawartej w art. 4 pkt 3 ustawy o drogach publicznych, zgodnie z którym ulica jest to droga na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w której ciągu może być zlokalizowane torowisko tramwajowe.

Polecamy: Postanowienie SN 2017 r. - spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

W związku z powyższym orzeczeniem, SO w Warszawie przychylił się do opinii SN i uznał, iż Bulwar Flotylli Wiślanej nie mieści się w powyższej definicji ulicy i nie obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu. Tym samym obwiniony został uznany za niewinnego.

Wyrok SO stanowi przełom w tego typu sprawach, ponieważ do tej pory definicja „ulicy” na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi była interpretowana przez sądy oraz policję bardzo szeroko, co łamało zakaz stosowania wykładni rozszerzające na niekorzyść sprawcy wykroczenia. Ustawa określa katalog generalny zakazu i nie należy go poszerzać. Ponadto przyjęta przez SR definicja z rozporządzenia ma charakter podrzędny do definicji ustawowej uznanej przez SO i SN.

Zobacz: Charakterystyka wykroczeń

Podstawa prawna:

  1. Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2016, X Ka 1155/16
  2. Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2017 r. I KZP 14/16
  3. Ustawa z dnia 26 października 192 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. (Dz. U. 2016, poz. 487)
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. (Dz. U. 2012, poz. 125)
  5. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. (Dz. U. 2016, poz. 1440)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

Nowe świadczenie dla małżeństw – od 5 tys. do nawet 8 tys. zł

W dniu dzisiejszym (tj. 3.12.2024 r.), podczas posiedzenia senackiej Komisji Petycji, zostanie rozpatrzona petycja o wprowadzenie do ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych – nowego świadczenia, które byłoby wypłacane małżonkom z przynajmniej 50-letnim stażem małżeńskim. Świadczenie to, miałoby mieć charakter jednorazowy i opiewać na kwotę od 5 tys. do nawet 8 tys. zł, w zależności od długości stażu małżeńskiego. Aktualnie, małżeństwa z długoletnim stażem mogą liczyć co najwyżej na odznaczenie od Prezydenta, z którym nie wiąże się żadna gratyfikacja finansowa.

Powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami

Czy powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami? Tak wynika z projektu ustawy wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu. Usługa asystencji będzie mogła być wykonywana we własnym zakresie lub zlecona wybranemu podmiotowi. 

Bez dodatku do prądu w 2024 r. i w 2025 r. Zaporowe warunki. Kłopoty ze zdobyciem zaświadczenia

Tak twierdzą nasi czytelnicy. W artykule przedstawimy zasady otrzymania dodatku do prądu. I historię czytelniczki, której 88-letnia mama (znaczny stopień niepełnosprawności, wyjście ze szpitala) nie ma żadnej możliwości spełnić wymogów PFRON. Po pierwsze, najwcześniejszy termin, jaki zaproponowała placówka medyczna akceptowana przez PFRON to …. za rok. Po drugie, zwykły lekarz ZOZ nie może podpisać dokumentów wymaganych przez PFRON, choć 88-latka korzysta z urządzenia do wentylacji objętego dofinansowaniem przez PFRON. 

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

REKLAMA

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Możliwości zrezygnowania z kilku składek, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

REKLAMA