Program Mieszkanie Plus wchodzi w życie
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązkiem państwa jest pomoc obywatelom w zdobyciu własnego mieszkania - mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 12 października 2016 r. podczas inauguracji programu Mieszkanie Plus.
REKLAMA
Uroczystość uruchomienia programu Mieszkanie Plus odbyła się w Katowicach, gdzie podpisano listy intencyjne dla siedmiu miejscowości. Minister A. Adamczyk towarzyszył premier Beacie Szydło i wicepremierowi, ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Kolejne listy intencyjne w sprawie realizacji pilotażu programu podpisali dzisiaj wiceministrowie infrastruktury i rozwoju: Justyna Skrzydło w Białej Podlaskiej oraz Kazimierz Smoliński w Pelplinie.
Podczas uroczystości w Katowicach minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że obecnie 40 proc. Polaków nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i kupić własne mieszkanie. Minister wskazał, że Narodowy Program Mieszkaniowy przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla tych, którzy mają problem ze zdobyciem własnego "M".
- Jeżeli mamy nadzieję na przyszłe pokolenia Polaków, które będą chciały pracować w Polsce, musimy im stworzyć dogodne warunki mieszkaniowe - zaznaczył minister.
Program Mieszkanie Plus to kolejny, bardzo ważny element wsparcia polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Program adresowany jest do wszystkich Polaków borykających się z brakiem samodzielnego mieszkania – będą mogły z niego skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne. Z programu będzie mógł skorzystać każdy bez względu na wiek.
Pilotaż programu „Mieszkanie plus”, który dzisiaj ruszył, obejmie 17 miast i dotyczy:
- Katowic (woj. śląskie),
- Tychów (woj. śląskie),
- Trzebini (woj. małopolskie),
- Skawiny (woj. małopolskie),
- Gliwic (woj. śląskie),
- Wałbrzycha (woj. dolnośląskie),
- Chorzowa (woj. śląskie),
- Poznania (woj. wielkopolskie),
- Kobyłki (woj. mazowieckie),
- Nowej Dęby (woj. podkarpackie),
- Stalowej Woli (woj. podkarpackie),
- Radomia (woj. mazowieckie)
- Wrześni (woj. wielkopolskie)
- Białej Podlaskiej (woj. lubelskie),
- Pelplina (woj. pomorskie),
- Starogardu Gdańskiego (woj. pomorskie),
- Dębicy (woj. podkarpackie).
Program Mieszkanie Plus będzie opierał się na 3 filarach: wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy) oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą, jako podmiot działający na zasadach rynkowych. Jako swoisty bank ziemi, będzie on realizował budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim w oparciu o grunty Skarbu Państwa. W ramach Funduszu powstaną mieszkania na wynajem o dostępnym czynszu i z możliwością dojścia do własności.
Najem z opcją dochodzenia do własności
Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli tylko wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.
Wsparcie budownictwa społecznego
Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe - Indywidualne Konto Mieszkaniowe
Zostanie stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe (zakup, wkład własny, remont), którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki bankowe z premią za systematyczne oszczędzanie. Umożliwi to poprawę dostępności mieszkań, bo oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy tbs. Środki te będzie można wykorzystać na poprawę standardu lokalu – remont czy wykończenie mieszkania.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA