Tematem przewodnim wydarzenia jest diagnoza konfliktów w sprawach międzynarodowych i transgranicznych, w środowiskach wielokulturowych a także mediacje jako skuteczna metoda ich rozwiązania. Pierwszy dzień w Rzeszowie upłynął pod znakiem dyskusji o przyszłości mediacji transgranicznych i ich specyfice.
W programie można znaleźć prezentacje doświadczonych praktyków mediacji i wybitych ekspertów. W Warszawie swoją obecność i udział w debacie na temat konfliktów i mediacji międzynarodowych zapowiedzieli prof. dr hab. Longin Pastusiak, prof. Witold Orłowski oraz Ernesto Malda - Radca Handlowy i ds. Promocji Turystyki Meksyku. Ambasador Maroka Pan Youns Tijani – wystąpi z prelekcją „Marokańsko-hiszpańska inicjatywa promocji mediacji w Basenie Morza Śródziemnego”.
W trakcie kongresu nie zabraknie kwestii praktycznych jak przeprowadzić mediację, jak kształcić mediatorów oraz symulacji procesu dochodzenia do porozumienia, którą poprowadzi Jerzy Śliwa. Zostanie omówiony temat ugód w sporach międzynarodowych i transgranicznych oraz różnice pomiędzy mediatorem w Unii Europejskiej a mediatorem w państwach Bliskiego Wschodu.
Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Europejska Akademia Negocjacji i Mediacji, Polska Izba Mediatorów, Centrum Mediacji Międzynarodowych, Stowarzyszenie Mediatorów Gospodarczych oraz Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach, Akademia Biznesu i Finansów Vistula, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna, Uniwersytet w Białymstoku. Patronat nad kongresem objął Sekretarz Generalny Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka oraz Krajowa Izba Gospodarcza.
Więcej o kongresie na stronie: kongres.wsie.edu.pl