Obecne przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej odstraszają wiele osób, które nie są w stanie spłacić swoich należności. Obawiają się one utraty mieszkania w drodze likwidacji majątku.
Proponowane zmiany niezupełnie podobają się także rządowi, który uważa, że wprowadzenie zbyt liberalnych przepisów może narazić Skarb Państwa na straty związane z ogłoszeniem upadłości przez nieuczciwych konsumentów.
Kto nie utraci mieszkania
Nowe przepisy przewidują, iż nie każda z osób fizycznych, która ogłosi upadłość, straci swoje mieszkanie lub dom jednorodzinny. Dotyczyć to jednak będzie wyłącznie tych, którzy w niewypłacalność popadli z wyjątkowych przyczyn, niezależnych od nich samych. W takiej sytuacji nie można również zaciągać nowych zobowiązań, utrata pracy z własnej winy także jest niemożliwa. Wykluczone jest równocześnie rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.
Dwa sposoby upadłości
Projekt nowelizacji proponuje również dwa tryby przeprowadzenia upadłości konsumenckiej: będzie to likwidacja i zawarcie przez upadłego układu z wierzycielami.
Układ z wierzycielami dotyczyć będzie tych, którzy popadli w niewypłacalność z niezależnych od siebie przyczyn, takich jak wypadki losowe (np. choroba). Przedstawiają oni wówczas przygotowany przez siebie plan. Jeśli w okresie pięciu lat nie zostanie on wykonany, wówczas syndyk wszczyna postępowanie upadłościowe mające na celu likwidację majątku upadłego. W trakcie wykonywania planu konsument nie będzie mógł brać kredytów, pożyczek, ani korzystać z innego typu pomocy finansowych.
Projekt wycofuje również dotychczasowe rozwiązanie, na mocy którego upadły sam może przeprowadzić likwidację majątku. Odbywać się to mogło aktualnie pod nadzorem syndyka i za zgodą sędziego komisarza.
Tylko raz w życiu
Obecne przepisy przewidują możliwość ogłoszenia upadłości raz na 10 lat. Jednakże przyczyną tego stanu rzeczy mogły być okoliczności zupełnie wyjątkowe i niezależne od upadłego.
Posłowie chcą, aby po dokonaniu zmian w ustawie osoba fizyczna mogła ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Równocześnie ogłoszenie tego typu upadłości mogłoby nastąpić bez względu na przyczyny, co budzi największe kontrowersje.