Skarga do TK
Posłowie Lewicy złożyli skargę dotyczącą ustawy dezubekizacyjnej, która od nowego roku obniżyła emerytury byłym oficerom służb PRL. Uznali ją za niezgodną z prawem konstytucyjnym i europejskim, gdyż w ich opinii m.in. wprowadziła odpowiedzialność zbiorową i odebrała przywileje również tym, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani.
Decyzja Sejmu
Sejm jednoznacznie opowiedział się za przyjęciem ustawy – 366 posłów było na tak, 50 przeciw, 22 wstrzymało się. W opinii PiS ustawa powinna iść nawet dalej i nie tyle co przywileje obniżyć, ale wręcz odebrać.
Rozprawa
W skardze do Trybunału posłowie podnosili niezgodność ustawy z prawem oraz jej represyjny charakter twierdząc, że mają na celu obronę zasad państwa prawa, nie instytucji UB. Przede wszystkim podnoszono kwestię tych oficerów, którzy po pozytywnej weryfikacji związanej z ich lojalną działalnością wobec państwa zostali postawieni na równi z tymi, którzy weryfikacji nie przeszli, co w ich opinii miało stanowić naruszenie równości wobec prawa.
W ubiegłą środę w Trybunale Konstytucyjnym odbyła się rozprawa, której przewodniczył Bohdan Zdziennicki. Zwolennicy ustawy zaznaczali, że nawet obniżone świadczenia nadal są wyższe od przeciętnych emerytur, w związku z czym nie mają tak drastycznego represyjnego działania. Kolejnym argumentem był fakt, że nie zostały one nabyte w sposób słuszny.
Bez wyroku
Wyrok w sprawie zapaść miał w czwartek, jednakże został odroczony z przyczyn proceduralnych bez wyznaczenia kolejnego terminu.