Kredyty studenckie istnieją od 1998 roku i stanowią najtańszą możliwość wspierania procesu kształcenia studentów. Udzielane są przez banki komercyjne, natomiast do oprocentowania dopłaca budżet państwa.
Dla kogo kredyt?
O tego typu kredyt ubiegać się mogą wszyscy studenci, bez względu na typ uczelni (zarówno publiczne jak i niepubliczne), bądź formę studiów (mogą być to studia stacjonarne oraz niestacjonarne). Istotnym wymogiem jest rozpoczęcie studiów przed 25 rokiem życia.
Obecnie o kredyt ubiegać się mogą również uczestnicy studiów doktoranckich, studenci i słuchacze akademii wojskowych oraz słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, pod warunkiem, iż są oni osobami cywilnymi.
Kredyt udzielany jest maksymalnie na okres 6 lat, w przypadku studiów doktoranckich na 4 lata. Wypłacany jest przez 10 miesięcy, a miesięczna transza wynosi aktualnie 600 zł.
Spłata zaczyna się po 2 latach od ukończenia studiów, co daje możliwość na ustabilizowanie sytuacji finansowej studenta. Co również istotne – trwa dwa razy dłużej niż czas otrzymywania kredytu. Wysokość oprocentowania wynosi połowę stopy redyskontowej NBP, co jest niezwykle korzystne. Jednakże banki często odliczają od wysokości miesięcznej transzy wysokość dodatkowych opłat, co w rzeczywistości daje niższą kwotę, która jest wypłacana do rąk kredytobiorcy.
Możliwe umorzenie kredytu
Możliwe jest umorzenie kredytu w 20% tym osobom, które kończą studia w grupie 5% najlepszych studentów. Także w trudnej sytuacji życiowej bądź niemożności spłaty zobowiązań może nastąpić całkowite bądź częściowe umorzenie.
Obecnie konieczne jest uzyskanie poręczenia, które często blokuje drogę do uzyskania kredytu tym studentom, którzy nie są w stanie zabezpieczyć go samodzielnie. W takiej sytuacji mogą zwrócić się do BGK o otrzymanie takiego poręczenia. Na chwilę obecną jego wysokość wynosi jedynie 70%.
Tylko studenci, którzy są pozbawieni częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej i umieszczeni w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo – wychowawczej, socjalizacyjnej lub resocjalizacyjnej mogą uzyskać 100% poręczenie.
Wysokość poręczenia zależna od przychodów studenta
Aktualna zmiana ma na celu doprowadzenie do takiej sytuacji, gdy wysokość poręczenia BGK zależeć będzie od wysokości uzyskiwanego przychodu przez studenta. W takim wypadku najubożsi studenci uzyskać będą mogli całkowite poręczenie swego kredytu. Takie rozwiązanie podoba się również bankom udzielających tego typu kredytów, które stają się w ten sposób pewniejsze i bezpieczniejsze, zważywszy na bardzo niskie ich oprocentowanie.
Nowe możliwości dotyczyć będą również tych studentów, którzy rozpoczęli naukę w tym roku akademickim.
Źródło: Dz. U. nr 118, poz. 991