Skazany może odbyć karę w domu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elektroniczne obrączki będą zakładane sprawcom, których kara pozbawienia wolności nie jest dłuższa niż 6 miesięcy. W przypadku osób skazanych na 1 rok więzienia warunkiem będzie odbycie pół roku kary w zakładzie karnym. Początkowo systemem będą objęte osoby skazane za przestępstwa drobne, np. skarbowe, czy uchylanie się od płacenia zasądzonych alimentów.
Obrączka na wniosek
Poddanie się Systemowi Dozoru Elektronicznego (SDE) jest dobrowolne. Skazany powinien złożyć wniosek, którego koszt wyniesie 80 złotych. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku skazany będzie płacić 2 złotych za każdy dzień noszenia „obrączki”.
REKLAMA
W chwili obecnej w całej Polsce jest 8 tysięcy więźniów, którzy spełniają warunki, aby odbywać karę za pomocą Systemu Dozoru Elektronicznego.
Elastyczność kary
Główną zaletą SDE jest elastyczność dozoru kary, skazany będzie mógł nosić obrączkę np. przez kilka godzin dziennie. Dzięki obrączkom skazani nie będą odizolowani od społeczeństwa, co pozwoli na utrzymanie więzi z rodziną, czy pracą.
System nie ma polegać na 24-godzinnym monitorowaniu skazanego, ale na wyznaczeniu np. 12 godzin na dobę, w ciągu których będzie zobowiązany przebywać w odległości maksymalnie 200 metrów od urządzenia monitoringującego.
Centrum Monitoringu
Informacje dotyczące osadzanego, jego zachowania, oraz przebiegu kary znajdują się w Centrum Monitoringu, które jest sercem całego systemu.
W razie próby zdjęcia, zniszczenia obrączki, czy złamania zakazu zbliżania się do miejsc, lub osób system od razu wysyła patrol w celu skontrolowania sytuacji.
Polska jest dziewiątym krajem europejskim, w którym system zacznie działać. Wzorce były czerpane głównie z Portugalii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Pierwszy skazany w SDE
Pierwszym skazanym odbywającym karę w SDE jest mężczyzna z Warszawy skazany na karę 4 miesięcy więzienia. System Dozoru Elektronicznego będzie wprowadzany na terenie całej Polski etapami do 2012 roku. Docelowo ma objąć jednocześnie 7,5 tysiąca skazanych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA