Europejski Dzień Równej Płacy
REKLAMA
REKLAMA
Z obliczeń Eurostatu dotyczących wysokości luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami wynika, iż 2 listopada stanowi symboliczną datę, od kiedy kobiety w całej Europie przestają zarabiać, podczas gdy mężczyźni nadal będą zarabiać pieniądze do 31 grudnia.
REKLAMA
REKLAMA
Według najnowszych danych Eurostat różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami liczona jako różnica średniej stawki godzinowej brutto między mężczyznami i kobietami w całej gospodarce w Polsce wynosi 6,4% na niekorzyść kobiet. Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w całej UE wynosi 16,3% na niekorzyść kobiet.
Luka płacowa jest rezultatem nałożenia na siebie wielu czynników o charakterze prawnym, społecznym i kulturowym determinujących sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Są wśród nich różnice obiektywne takie jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, czy wykonywany zawód, ale również czynniki, takie jak: segregacja na rynku pracy – więcej kobiet pracuje w niskopłatnych i mniej prestiżowych sektorach i zawodach w porównaniu do mężczyzn, czy też dłuższe pozostawanie poza rynkiem pracy w przypadku kobiet (opieka nad dziećmi, osobami zależnymi) oraz szybsze przechodzenie na emeryturę przez kobiety.
Zobacz serwis: Praca
REKLAMA
Aby móc skutecznie i w perspektywie długoterminowej zwalczać nierówności w zakresie płac między kobietami, a mężczyznami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło kroki mające na celu opracowanie rzetelnej i dostosowanej do warunków polskich metodologii oceny luki płacowej, a także stworzenia przyjaznego narzędzia do jej mierzenia, które będzie mogło być zastosowane w przedsiębiorstwach oraz w sektorze administracji publicznej. Narzędzie będzie dostępne bezpłatnie online na stronie MPiPS do końca bieżącego roku.
Ministerstwo zaangażowało się również we współpracę z Instytutem Badań Ekonomicznych w Kolonii oraz Niemieckim Ministerstwem ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży, którzy wraz z Komisją Europejską zrealizowali międzynarodowy projekt UE promujący narzędzie internetowe equal pacE, umożliwiające pracodawcom monitoring i analizę struktury wynagrodzeń. Narzędzie ma formę bezpłatnej i interaktywnej aplikacji internetowej, która jest polską wersją niemieckiego narzędzia internetowego Logib-D, wykorzystywanego już od kilku lat u naszego zachodniego sąsiada. Internetowe narzędzie wraz z informacjami dotyczącymi problematyki luki płacowej znajdują się na stronie: http://www.equal-pace.eu/polska/.
W celu niwelowania zjawiska luki płacowej zachęcamy firmy i pracodawców do prowadzenia transparentnej polityki wynagrodzeń oraz do monitorowania sytuacji płacowej pracowników, aby uniknąć przypadków ewentualnego niesprawiedliwego traktowania w tym obszarze.
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat