Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego
REKLAMA
REKLAMA
Rada ma zastąpić funkcjonującą obecnie Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
REKLAMA
REKLAMA
- Ustawa była wypracowywana w dyskusji, w dialogu autonomicznym, najpierw pomiędzy związkowcami a pracodawcami – mówił w Senacie minister Kosiniak-Kamysz. - Chciałbym podziękować partnerom społecznym, ekspertom, wszystkim, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych – bo omawiany projekt został później poddany klasycznym konsultacjom społecznym z różnymi środowiskami – za wkład pracy w powstanie wspomnianej ustawy. To jest najlepszy przykład tworzenia prawa: właśnie w porozumieniu, w dyskusji, w ścieraniu się stanowisk, które na początku nie zawsze są takie same. Chodzi o dojście do najlepszego możliwego rozwiązania.
Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk, opiniowanie projektów założeń projektów aktów prawnych oraz inicjowanie procesu legislacyjnego. Ponadto Rada będzie wspierać prowadzenie dialogu na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.
- Ustawa o dialogu społecznym jest obecnie najbardziej innowacyjną w Europie, bo daje niezwykłą podmiotowość partnerom społecznym – oceniał minister Kosiniak-Kamysz. - Daje możliwość przedstawiania własnych projektów, skierowania zapytania do Sądu Najwyższego i rotacyjnego przewodnictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wzmocnienie działań opiniodawczych poprzez powstanie Biura Rady Dialogu Społecznego.
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA