Jak wynika z ostatniej edycji badania „Plany Pracodawców”, przeprowadzonego przez firmę Randstad i ośrodek badawczy TNS, 31 proc. pracodawców w najbliższym czasie planuje zwiększenie zatrudnienia. Umacnia się kondycja finansowa przedsiębiorstw, wyraźnie wzrosła też grupa pracodawców, spodziewających się gospodarczej prosperity. Po obfitującym w podwyżki wynagrodzeń początku roku, okres letni będzie jednak czasem ograniczenia otwartości pracodawców do zmian pracowniczych pensji.
- Cieszą mnie te deklaracje, ale dziś chodzi już o miejsca pracy dobrej jakości – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prezentacji raportu. – Apeluję do pracodawców o podnoszenie płac. Praca musi oddziaływać na finanse polskich rodzin. Dotyczy to szczególnie otrzymujących płacę minimalną czy najczęstsze uposażenie.
Zobacz serwis: Praca
Wyniki badania pokazują też, że znacząco podniosło się zaufanie firm do przyszłej poprawy sytuacji gospodarczej. Odsetek przewidujących wzrost gospodarczy wzrósł w porównaniu do I kwartału z 28 proc. do 32 proc. Jednocześnie zmniejszył się odsetek firm prognozujących stagnację.
Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wpłynęło na politykę wynagrodzeniową. Od IV kwartału 2014 r. widoczny jest systematyczny wzrost odsetka przedsiębiorstw, które zwiększyły kwoty wynagrodzenia swoich pracowników. W ciągu ostatniego półrocza w 4 na 10 firm pracownicy otrzymali podwyżki.
- Rząd zaproponuje wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku o 100 zł. Mam nadzieję, ze będziemy mogli rozmawiać o tym z partnerami społecznymi już na forum nowej Rady Dialogu Społecznego – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. Przypomniał też o nowelizowanej ustawie o promocji zatrudnienia, wprowadzającej program „Praca dla młodych”. – Wierzę, że pracodawcy nie poprzestaną na oferowaniu młodym płacy minimalnej.
Zobacz serwis: Zarobki
Zdaniem ministra Władysława Kosiniak-Kamysza realne jest osiągnięcie na koniec roku jednocyfrowej stopy bezrobocia rejestrowanego.
Źródło: MPIPS