REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatna pomoc prawna - uwagi do ustawy

Subskrybuj nas na Youtube
Bezpłatna pomoc prawna. /fot. Fotolia
Bezpłatna pomoc prawna. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szereg krytycznych uwag do planowanego systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej zgłosili przedstawiciele organizacji społecznych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji. Rozpoczęła ona prace nad rządowym projektem ustawy regulującej kwestie tej pomocy.

Jak wskazywali podczas dyskusji przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych zajmujących się poradnictwem prawnym, planowany system pomocy m.in.: nie rozdziela osób wymagających drobnej porady od petentów zmagających się z poważnymi problemami prawnymi, nie uwzględnia opinii osób mających doświadczenie w udzielaniu porad i wprowadza sztuczny podział między środowiskiem profesjonalnych adwokatów i radców prawnych, a osobami udzielającymi pomocy w ramach organizacji społecznych.

REKLAMA

"Dajcie nam szansę, to jest początek" - odpowiadał na te uwagi wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Przyznał, że ma świadomość, iż nowa ustawa nie spełni wszystkich oczekiwań, ale jest to projekt "realny pod względem finansowania i zaspokajania potrzeb obywatelskich".

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) Dariusza Sałajewskiego projekt - przy wszystkich ograniczeniach - ma "jedną zasadniczą zaletę, czyli jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu". Dlatego, jak dodał, prostsze będą jego późniejsze zmiany, już po zebraniu doświadczeń związanych z funkcjonowaniem systemu pomocy.

Propozycje przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym omawiane są od ponad dekady, a złożenie w Sejmie projektu dotyczącego tych kwestii planowało kilku ministrów sprawiedliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiosną trafił do Sejmu projekt będący realizacją zapowiedzi rządu PO i przewidujący taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. W kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady. Łącznie - według szacunków MS - ustawa może dotyczyć ponad 5 mln potencjalnych beneficjentów pomocy prawnej.

REKLAMA

"Blisko 70 proc. porad, to tzw. porady życiowe. Ludzie boją się urzędów, nie rozumieją swoich praw i obowiązków, w kolejnych 20 proc. spraw można udzielić porady drogą elektroniczną, tylko 10 proc. spraw wymaga profesjonalnej pomocy prawnej" - mówił o dotychczasowych doświadczeniach z poradnictwem prawnym Krzysztof Szydłowski ze Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych. Dodał, że dlatego projekt powinien uwzględniać też możliwość pomocy poprzez internet w ramach tzw. e-kancelarii.

W odpowiedzi Kozdroń zaznaczył, że tworzony system ma być dodatkowy. "Nie zabieramy organizacjom dotychczasowych zadań. Jest ustawa o pomocy społecznej, która odnosi się do pomocy rodzinnej, społecznej i socjalnej. My mówimy natomiast o pomocy prawnej" - mówił.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Jako regułę w projekcie przyjęto, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pożytku publicznego. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Organizacje pozarządowe - jak przewidziano - będą także mogły zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Kwestia dopuszczenia absolwentów studiów prawniczych do udzielania porad jest kolejnym z punktów wywołujących kontrowersje. "Pomoc musi mieć jednolity standard i być na tym samym poziomie, co usługa komercyjna" - zaznaczył Sałajewski. Dodał, że konieczne jest co najmniej dookreślenie kwalifikacji osób, które miałyby udzielać pomocy w ramach organizacji pozarządowych i takie poprawki KRRP będzie postulowała w toku dalszych prac w podkomisji.

Ponadto projekt zawiera także przepisy dotyczące udzielania bezpłatnej informacji prawnej. Ma być ona udzielana w wojewódzkich centrach informacji prawnej za pośrednictwem infolinii telefonicznej. Nowa ustawa ma poruszać też kwestie edukacji prawnej społeczeństwa.

Podkomisja będzie kontynuowała swoje prace w przyszłym tygodniu, wówczas przystąpi już do omawiania poszczególnych artykułów projektu.

Źródło: PAP

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów, byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

REKLAMA