Ustawa o rozwoju lokalnym podpisana przez Prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (RLKS) jest jedną z trzech ustaw, które pozwalają na realizację w naszym kraju Wspólnej Polityki Rolnej. Większość przepisów ustawy dot. rozwoju lokalnego jest podobna do tych, jakie regulowały działania Leader (tzw. oś 4) z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Nową zasadą jest możliwość finansowania rozwoju lokalnego z różnych unijnych funduszy.
REKLAMA
Ustawa określa podmioty zaangażowane w realizację RLKS i ich zadania. Chodzi o zadania m.in. samorządów wojewódzkich i lokalnych grup działania (LGD) zwłaszcza w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
Przepisy ponadto określają zasady organizacji lokalnych grup działania (LGD). Są to grupy działające jako stowarzyszenia posiadające osobowość prawną. Członkami zwyczajnymi LGD mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Może ona działać na terenie kilku gmin. Nadzór nad LGD sprawuje marszałek województwa. Grupa taka może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji strategii rozwoju lokalnego.
Strategia rozwoju lokalnego może być realizowana na obszarze zamieszkanym przez nie więcej niż 150 tys. mieszkańców, ale nie mniej niż 30 tys. Jej istotą jest angażowanie miejscowych społeczności w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju ich obszarów.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: PAP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat