Od końca maja 2014 roku, wskutek zmiany ustawy o oświacie, kandydaci na wychowawcę lub kierownika kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku dzieci i młodzieży, muszą przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z KRK o niekaralności. Zwolnieni z takiego obowiązku są tylko ci, którzy są jednocześnie zatrudnieni na podstawie przepisów, zawierających warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?
Zmiana wynika z noweli ustawy o KRK, podpisanej w czwartek (20 listopada 2014 roku) przez prezydenta. Dotyczy przede wszystkim harcerzy, którzy na zasadzie wolontariatu opiekują się młodszymi na obozach. W myśl noweli osoby takie jak oni mają być zwolnione z opłat za uzyskanie zaświadczenia z KRK. Według danych ZHP takich wolontariuszy na obozach ZHP jest rocznie ok. 6,5 tys., a - jak szacują wnioskodawcy projektu - łącznie w skali kraju dotyczy to ok. 26 tys. osób. "Maksymalne zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w związku z projektowaną regulacją może wynieść około 520-780 tys. zł" - ocenili wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu.
Sejm uchwalił tę nowelę 10 października. Senat nie miał do niej poprawek. Podpisana przez prezydenta ustawa będzie teraz opublikowana w Dzienniku Ustaw. W życie wejdzie po 30 dniach od ogłoszenia.
Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?
Polecamy serwis: Sprawy karne