Zmiana lokalu wyborczego
REKLAMA
REKLAMA
W wyborach samorządowych wyborcy są związani ze swoimi okręgami wyborczymi. Zasada równości wyborów zakłada, żeby wyborca głosował nie tylko na obszarze swojej gminy, ale także w okręgu, w którym mieszka. Okręgi są tworzone w taki sposób, żeby wszyscy wyborcy mieli jednakową reprezentację w radzie. Od liczby wyborców zależy liczba mandatów do zdobycia w danym okręgu- powiedział Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. Dlatego też możliwe jest dopisanie się do innego spisu wyborców i zagłosowanie w innym lokalu wyborczym, ale jedynie w obrębie tego samego okręgu wyborczego.
REKLAMA
Zobacz również: Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
Wnioski w sprawie dopisania do spisu wyborców w innym lokalu wyborczym można składać w urzędzie gminy do środy – 12 listopada.
REKLAMA
Jedynie wyborcy niepełnosprawni mogą dopisać się do spisu wyborców poza swoim okręgiem wyborczym na terenie tej samej gminy, ale tylko pod warunkiem, że w ich okręgu wyborczym nie ma lokalu przystosowanego do ich potrzeb. Informacje o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych powinny być dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej gminy. Powinny znajdować się też w obwieszczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o numerach i granicach obwodów głosowania. Z danych PKW wynika, że na blisko 26 tys. obwodów głosowania, prawie 9 tys. jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na wniosek skierowany do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wyborca niepełnosprawny ma prawo otrzymać informacje o wyborach: telefonicznie, w drukowanych materiałach, w tym pocztą elektroniczną. We wniosku trzeba podać: nazwisko, imię oraz adres stałego zamieszkania. Niepełnosprawny wyborca ma prawo do informacji o: terminie wyborów, godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach wyborczych najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy, w tym o lokalach przystosowanych do jego potrzeb. Ma też prawo do informacji o warunkach dopisania do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania, komitetach wyborczych biorących udział w wyborach, kandydatach i listach kandydatów oraz warunkach oraz formach głosowania.
Niepełnosprawnemu wyborcy, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną może przebywać osoba udzielająca pomocy. Nie może nią być członek komisji ani mąż zaufania.
Nakładka do głosowania w alfabecie Braille'a jest wydawana w lokalu wyborczym na prośbę osoby niepełnosprawnej.
Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat