Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
Sprawy o wykroczenia będą utrwalane w systemie cyfrowej rejestracji rozpraw, a w pisemnym protokole znajdą się jedynie informacje podstawowe jak oznaczenie sprawy, sądu, uczestników i trybu postępowania. Dzięki temu sędzia będzie się mógł skupić na prowadzeniu sprawy, a samo postępowanie sądowe zyska walor większej transparentności, ponieważ w protokole zostanie utrwalone wszystko, co dzieje się na sali rozpraw. Zgodnie z przepisami, sędzia zostaje zwolniony z konieczności sporządzania pisemnych uzasadnień, ogłaszając wyrok, może wygłosić ustne uzasadnienie. Zmiana ta ma odciążyć sędziów, skracając czas postępowania w najdrobniejszych sprawach. Strony postępowania będą mogły otrzymać nagranie na nośniku.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Wdrożenie protokołu elektronicznego, to dla Ministerstwa Sprawiedliwości jeden z ważniejszych projektów. Nagrywanie rozprawy, a przez to całkowita jawność postępowania, ma bardzo istotne znaczenie także z punktu widzenia kształtowania wizerunku sądu i sędziów. Pełna jawność postępowania wzmacnia zaufanie obywateli do sądów, kształtuje ich wizerunek, jako instytucji zaufania publicznego kierującej się zasadą bezstronności i obiektywizmu.
W dniu 15 października 2014 r. zakończono etap uruchomienia systemu cyfrowej rejestracji rozpraw w sprawach o wykroczenia w sądach rejonowych apelacji łódzkiej i krakowskiej, do końca roku 2014 uruchomione zostaną sale rozpraw w sądach rejonowych apelacji gdańskiej a do końca lutego 2015 r. sale rozpraw w sądach rejonowych apelacji warszawskiej i białostockiej. E-protokół działa już na 1017 salach rozpraw w 86 sądach (11 apelacyjnych, 45 okręgowych i 30 rejonowych). Od początku wdrożenia systemu do dnia dzisiejszego we wszystkich sądach objętych wdrożeniem utrwalono ponad 700 tys. rozpraw. Średnio na miesiąc utrwalanych jest obecnie ok. 40 tys. rozpraw. W ramach projektu „Wdrożenie protokołu elektronicznego w sprawach cywilnych i wykroczeniowych” do dnia 28 lutego 2015 r. planowane jest wyposażenie kolejnych 1206 sal rozpraw.
Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?
Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat