Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015, wprowadza poniżej przedstawione zmiany.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
1. Zwrot kosztów zatrudnienia
Nowe przepisy rozszerzą krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca będzie mógł otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem. Do kosztów tych możemy zaliczyć m.in.:
- dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych;
- zakup urządzeń ułatwiających wykonywanie pracy osobom niepełnosprawnym.
2. Dofinansowanie do wynagrodzeń
Projekt ustawy zakłada również złagodzenie warunku uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W przypadku zatrudnienia nowego pracownika niepełnosprawnego, warunkiem uzyskania na niego dofinansowania będzie wzrost zatrudnienia ogółem, a nie jak dotychczas wykazanie wzrostu ogółem i oddzielnie wzrostu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.
3. Zwrot kosztów dodatkowych
Ponadto pracodawca będzie mógł otrzymać dodatkowo zwrot kosztów szkolenia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy. Zwrot ten obejmuje 100% poniesionych wydatków, jednakże nie może przekroczyć kwoty najniższego wynagrodzenia. Zmieniono także przepisy dotyczące zwrotu dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej. Po zmianach, pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu.
4. Refundacja szkoleń z PFRON
Zmieni się również wysokość refundacji kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie na wniosek pracodawcy poniesione koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być zrefundowane ze środków PFRON do wysokości 80%, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę. W projekcie nowelizacji obniżono intensywność tej pomocy do 70%.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat