Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne/ Fot. Fotolia
Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Rodzina

W roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln. W latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

Z urlopów rodzicielskich będą korzystali wszyscy rodzice - także bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, pobierane przez rok po urodzeniu dziecka (w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci - odpowiednio dłużej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych. Rząd chce, aby zmiana obowiązywała od 2016 roku.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2014 roku

Zasada "złotówka za złotówkę" - świadczenie dla rodziców będzie pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczyli oni próg dochodowy, uprawniający do świadczenia. Obecnie ci, którzy przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie.

Edukacja

Od 1 września 2015 roku bezwzględna likwidacja "śmieciowego jedzenia" w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Samorządy, we współpracy z rodzicami, będą mogły decydować o zakresie monitoringów w szkołach. Rząd dofinansuje projekt w wysokości 50 proc. kosztu zakupu instalacji monitoringu. Pozostałe 50 proc. zapewnią samorządy. Premier chce, aby taki program działał od początku 2016 roku.

Bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów - w roku 2015. Wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zaopatrzone zostaną w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do 2017 roku.

Program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej. Od 2016 roku państwo sfinansuje zagraniczne studia osób najzdolniejszych. Będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce. W roku 2014 minister edukacji rozpocznie "wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami".

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polityka senioralna

Obiecana przez Donalda Tuska waloryzacja emerytur - będzie zrealizowana. W 2015 roku na ten cel będzie przeznaczone 3,8 mld złotych. Dzienne domy opieki nad ludźmi starszymi. Pieniądze miałyby pochodzić z puli środków europejskich. Koszty pobytu seniora w jednej trzeciej pokrywałby budżet państwa, w jednej trzeciej samorząd terytorialny i w jednej trzeciej on sam lub jego opiekunowie.

Stworzenie instytutu geriatrii. Byłby to specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi.

Zdrowie

Wdrożenie pakietów: kolejkowego i onkologicznego - główne zadanie ministra zdrowia w 2015 roku. Począwszy od 2015 roku budżet państwa sfinansuje specjalizacje 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

Prawo

Program "Prawo dla każdego" ma zagwarantować bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.

System powiadamiania o zagrożeniach

Oparty o nowoczesne technologie system ma powiadamiać obywateli o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych.

Kultura

Wdrożenie projektu "Kultura Dostępna". Tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i młodzieży i specjalne oferty dla seniorów. Bogatsza oferta w bibliotekach i poszerzanie darmowego dostępu przez internet do książek, nagrań koncertów i spektakli teatralnych objętych prawem autorskim.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...