REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne/ Fot. Fotolia
Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Rodzina

W roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln. W latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

REKLAMA

Z urlopów rodzicielskich będą korzystali wszyscy rodzice - także bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, pobierane przez rok po urodzeniu dziecka (w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci - odpowiednio dłużej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych. Rząd chce, aby zmiana obowiązywała od 2016 roku.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2014 roku

Zasada "złotówka za złotówkę" - świadczenie dla rodziców będzie pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczyli oni próg dochodowy, uprawniający do świadczenia. Obecnie ci, którzy przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie.

Edukacja

REKLAMA

Od 1 września 2015 roku bezwzględna likwidacja "śmieciowego jedzenia" w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Samorządy, we współpracy z rodzicami, będą mogły decydować o zakresie monitoringów w szkołach. Rząd dofinansuje projekt w wysokości 50 proc. kosztu zakupu instalacji monitoringu. Pozostałe 50 proc. zapewnią samorządy. Premier chce, aby taki program działał od początku 2016 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów - w roku 2015. Wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zaopatrzone zostaną w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do 2017 roku.

Program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej. Od 2016 roku państwo sfinansuje zagraniczne studia osób najzdolniejszych. Będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce. W roku 2014 minister edukacji rozpocznie "wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami".

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polityka senioralna

Obiecana przez Donalda Tuska waloryzacja emerytur - będzie zrealizowana. W 2015 roku na ten cel będzie przeznaczone 3,8 mld złotych. Dzienne domy opieki nad ludźmi starszymi. Pieniądze miałyby pochodzić z puli środków europejskich. Koszty pobytu seniora w jednej trzeciej pokrywałby budżet państwa, w jednej trzeciej samorząd terytorialny i w jednej trzeciej on sam lub jego opiekunowie.

Stworzenie instytutu geriatrii. Byłby to specjalny ośrodek leczenia i opieki nad osobami starszymi.

Zdrowie

Wdrożenie pakietów: kolejkowego i onkologicznego - główne zadanie ministra zdrowia w 2015 roku. Począwszy od 2015 roku budżet państwa sfinansuje specjalizacje 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

Prawo

Program "Prawo dla każdego" ma zagwarantować bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.

System powiadamiania o zagrożeniach

Oparty o nowoczesne technologie system ma powiadamiać obywateli o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych.

Kultura

Wdrożenie projektu "Kultura Dostępna". Tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i młodzieży i specjalne oferty dla seniorów. Bogatsza oferta w bibliotekach i poszerzanie darmowego dostępu przez internet do książek, nagrań koncertów i spektakli teatralnych objętych prawem autorskim.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Ulgi na komunikację dla krwiodawcy. Rząd odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA